| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Jakie uprawnienia ma drogówka?

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Kontrola policyjna

Nakaz zatrzymania się może wydać kierowcy zarówno funkcjonariusz umundurowany, jak i po cywilnemu. Umundurowany policjant sygnał do zatrzymania się daje lizakiem bądź ręką (o ile jest dobra widoczność). Po zmroku oraz podczas mgły sygnał do zatrzymania pojazdu podawany jest tarczką z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać kierowcę w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, żeby miejsce w którym zatrzyma się pojazd nie stwarzało niebezpieczeństwa dla ruchu drogowego. Natomiast jeśli chodzi o policjanta w cywilu, to ma on prawo zatrzymać kierowcę tylko na terenie zabudowanym. W przeciwieństwie do policjanta umundurowanego, nie wystarczy sygnał ręką, musi mieć przy sobie lizak bądź latarkę. Jeżeli funkcjonariusz nie spełnia tych kryteriów, kierowca nie jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu.

Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej

Zatrzymanie z radiowozu

Różnice w uprawnieniach funkcjonariuszy widać również w przypadku zatrzymania pojazdu z radiowozu. Policjant umundurowany może dawać sygnały do zatrzymania się również z nieoznakowanego pojazdu. Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę z radiowozu tylko na terenie zabudowanym. Podróżując po zmroku nie wiem czy osoba, która daje nam znaki do zatrzymania się rzeczywiście jest funkcjonariuszem policji. W razie wątpliwości powinniśmy skontaktować się z policją telefonicznie i podać numer rejestracyjny podejrzanego pojazdu.
Od razu po zatrzymaniu auta funkcjonariusz umundurowany musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Ewentualnie na prośbę kierowcy może pokazać legitymację. Jeśli chodzi o policjanta cywilnego, to musi on od razu okazać legitymację służbową w taki sposób aby kierowca mógł przeczytać i w razie czego spisać dane funkcjonariusza.

Uprawnienia funkcjonariusza policji

Policjant może wydać kierowcy i pasażerom polecenia opuszczenia pojazdu oraz zażądać aby kierowca poddał się badaniu alkomatem w celu sprawdzenia trzeźwości. W przypadku odmowy może zlecić przeprowadzenie badania krwi i ma prawo do skorzystania ze środków przymusu.
W momencie, kiedy okaże się, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, policjant ma prawo zarekwirować pojazd. Tak samo jest w przypadku jeśli auto nie posada wymaganych dokumentów czy opłaconej polisy OC lub auto jest w złym stanie technicznym. Funkcjonariusz może zabrać dowód rejestracyjny jeśli pojazd nie posada aktualnego przeglądu technicznego.

Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »