| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Parametry i pozwolenia

Jednym z podstawowych pytań w powyższym zakresie – jest to, czy z radia CB można korzystać bez spełniania dodatkowych warunków (np. uzyskaniem pozwolenia). Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2007r. nr 138 poz. 972)… nie, o ile mieszczą się w kategorii radia CB.

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Te, zgodnie z ww. rozporządzeniem muszą spełniać następujące warunki techniczne:

-  działające wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:

a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,

b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (DSB-AM), lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (SSB-AM), spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;

Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?

Radio niespełniające powyższych norm w zakresie częstotliwości lub mocy – może narazić nas na grzywnę w przypadku kontroli służb drogowych.

Czy mikrofon można trzymać w ręku podczas jazdy?

Zgodnie z art. art. 45 w ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."

Biorąc pod uwagę same zasady wykładni językowej przepisów – a także zasady wykładni zawężającej w przypadku przepisów karnych (ten artykuł definiuje de facto wykroczenia drogowe), należy uznać, iż mikrofon nadajnika radia CB nie mieści się w definicji telefonu (który choćby różni się od radia choćby tym, że rozmowa może być prowadzona jednocześnie w obie strony).

Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych

Podobne stanowisko zajęło także Biuro Prawne Komendy Głównej Policji (porównaj: na policja.pl – które uznało, iż przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do telefonów komórkowych (ale też, nie tych korzystających z zestawów głośnomówiących).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »