REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Adam Kret
Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu? Fot. Fotolia
Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Pojazdy mechaniczne

W pierwszej kolejności należy określić co rozumiemy przez pojazd mechaniczny. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, pod warunkiem że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów”.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?

Jako takie prowadzenie tego typu pojazdów pod wpływem środków odurzających jest niedopuszczalne w ruchu lądowym, powietrznym i wodnym – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z drogą publiczną, wewnętrzną itp. Chodzi o wszystkie miejsca w których możliwy jest ruch pojazdów. Takie miejsce muszą być jednak dostępne w ramach ogólnie dopuszczalnego ruchu samochodów – tj. pod wpływem alkoholu można prowadzić pojazd np.:

  • poza drogami dostępnymi dla innych użytkowników ruchu (np. drogi prywatne)
  • na terenie prywatnej posesji
  • w miejscu w którym nie może odbywać się normalny ruch pojazdów.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości jest samoistnym przestępstwem ściganym z urzędu.

Pozostałe pojazdy

W zakresie pozostałych pojazdów – są to wszystkie środki transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyny lub urządzenia do tego przystosowane- które nie są wprawiane w ruch za pomocą silnika – a za pomocą siły mięśni lub sił przyrody (wiatr).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Najbardziej charakterystycznym przykładem tego typu pojazdu jest rower (w przypadku ruchu wodnego są to zarówno żaglówki jak i łodzie wiosłowe).

Jeśli chodzi o karalność prowadzenie pojazdów innych niż mechaniczne pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – z przestępstwem mamy do czynienia w przypadku kierowania nimi:

  • na drodze publicznej
  • na drogach wewnętrznych (np. wokół supermarketów)

Oznacza to, że prowadzenie pojazdu niemechanicznego poza pasem ruchu drogi publicznej lub wewnętrznej jest dopuszczalne (np. przejazd przez las, ścieżką, przez łąki i inne tereny rolne).

Ścieżka rowerowa wzdłuż drogi należy do jej pasa ruchu i jest traktowana jak droga publiczna lub wewnętrzna.

Inne… środki lokomocji

Należy zauważyć, że pojazdami w rozumieniu zarówno ustawy prawo o ruchu drogowym nie są – deskorolki, wrotki, rolki czy inne „środki lokomocji”. Osoba poruszająca się z wykorzystaniem np. wrotek traktowana jest jak pieszy (ze wszystkimi ograniczeniami i przywilejami). Oznacza to, że nie będzie odpowiadać za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (trudno mówić tu o „prowadzeniu” jako takim, tak jak i o pojeździe).

Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych

Pieszy również może być sprawcą wypadku komunikacyjnego i odpowiadać w sposób zaostrzony w przypadku znajdowania się w stanie nietrzeźwości

Co oznacza prowadzenie?

Określając zakres środków lokomocji określonych w przepisach karnych – należy przez chwilę zastanowić się nad znaczeniem słowa „prowadzić” w rozumieniu tychże przepisów. Język prawniczy nie zawsze (a w zasadzie rzadko kiedy) odpowiada wprost językowi potocznemu, stąd wiele nieporozumień.

Zobacz też: Cofanie liczników jako przestępstwo

Prowadzenie pojazdu należy rozumieć jako nie tylko operowanie układem kierowniczym (kierowanie w znaczenie potocznym) ale także uruchamianie (wykorzystywanie) wszystkich mechanizmów niezbędnych do jego poruszania (w sposób zgodny z przeznaczeniem). W przypadku pojazdów mechanicznych należy to rozumieć jako uruchomienie zarówno silnika jak i pojazdu (wprawienie go w ruch – ruszenie z miejsca przy włączonym silniku).

Uruchomienie silnika i przygotowanie do jazdy może być uznane za usiłowanie dokonania przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości (w zależności od okoliczności).

W przypadku pojazdów niemechanicznych – przez kierowanie pojazdem należy rozumieć poruszanie się nim z wykorzystaniem mechanizmów napędowych (np. w przypadku roweru jazda na nim z wykorzystaniem pedałów napędowych).

Zobacz też: Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

REKLAMA

Prowadzeniem pojazdu nie jest pchanie czy ciągnięcie pojazdu (np. popularne „podpieranie się rowerem dla utrzymania równowagi”) zarówno mechanicznego jak i niemechanicznego. Dopuszczalne jest więc prowadzenie motocykla z wykorzystaniem wyłącznie siły fizycznej („prowadzenie” potoczne).

Wbrew obiegowej opinii nie jest konieczne (a wręcz niezalecane) pozbawienie takiego pojazdu jego cech – np. zdjęcie łańcucha z roweru, jeśli nie jest on przez nas prowadzony w rozumieniu przepisów prawa karnego i prawa o ruchu drogowym.

Holowanie pojazdu

Kierujący pojazdem holowanym musi być trzeźwy – wynika to z faktu (w zależności od okoliczności) może być uznany za kierującego pojazdem (niemechanicznym) – jeśli ma wpływ na jego kierunek jazdy, prędkość i ogólne zachowanie (dotyczy np. holu miękkiego).

Holując pojazd w sposób wskazany powyżej – możemy zostać uznani za współsprawcę przestępstwa (pomocnictwo).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA