REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewozić ładunki samochodem?

Adam Kret
Doradzamy jak bezpiecznie przewozić bagaż samochodem.
Doradzamy jak bezpiecznie przewozić bagaż samochodem.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochód (także osobowy) stanowi doskonałe narzędzie do przewozu różnych ładunków – zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym sposób przewozu nie jest jednak zupełnie dowolny. Co i w jaki sposób możemy przewozić samochodem osobowym?

Przewóz ładunków wewnątrz samochodu osobowego

Jeżeli nasz ładunek mieści się w samochodzie przepisy nie przewidują żadnych szczególnych warunków jaki musi on spełniać. W zasadzie jedynym co nas ogranicza to pojemność bagażnika czy kabiny pasażerskiej. Jedyne o czym musimy pamiętać w tym przypadku do ogólne zasady bezpieczeństwa.

REKLAMA

Jeśli więc ładunek np.:

  •  ogranicza widoczność kierowcy
  •  ogranicza swobodę kierowania pojazdem
  •  w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (np. jest niebezpieczny dla pasażerów)

wówczas możemy narazić się na mandat. Podobnie będzie to miało miejsce w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych (tj. wymagających specjalnego oznaczenia pojazdu, uprawnień i odpowiednich zabezpieczeń) – wówczas jednak nasza odpowiedzialność może być wyższa (np. sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym).

Zobacz też: Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Przewóz ładunku na zewnątrz pojazdu (także częściowo)

Nie zawsze jednak nasz samochód ma wymiary odpowiednie do przewożonego ładunku – wówczas pozostaje nam umieszczenie go na dachu – lub częściowe wystawienie na zewnątrz. Tu już zasady przewozu określone zdecydowanie bardziej szczegółowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli ładunek ma być umieszczony na pojeździe musi spełniać następujące warunki:

  • nie może powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie może naruszać stateczności pojazdu;
  • nie może utrudniać kierowania pojazdem;
  • nie może ograniczać widoczności drogi lub zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?

Co więcej – musi być także zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może  mieć też odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Same zaś mocowania muszą być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

Powyższe regulacje nie pozwalają więc np. na przytrzymywanie przewożonego towaru przez pasażerów wzdłuż boku pojazdu. 

Wysokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 4 metrów.

Ładunek wystający poza obrys samochodu

Ładunek, który chcemy przewozić nie musi być ograniczony gabarytami naszego samochodu – co oznacza, że może być zarówno dłuższy, jak i szerszy niż bryła pojazdu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić.

Ograniczenia wymiarów:

- ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m

- ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub przyczepy

- ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

Dodatkowo, ładunek wystający poza obrys bryły pojazdu musi być odpowiednio oznakowany:

  • ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;
  • ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm
  • od najbardziej wystającej krawędzi ładunku.
  • ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy (na długość ponad 50cm) powinien być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Zobacz też: Poślizg samochodu: co to jest, kiedy może powstać?

Podsumowanie

Przewóz ładunków samochodem osobowym musi spełniać określone powyżej warunki – ich naruszenie może nas narazić na mandat – zarówno w przypadku złego ulokowania ładunku, jak i przekroczenia dopuszczalnych gabarytów, ładowności pojazdu czy błędnego oznaczenia.

Dlatego w przypadku konieczności przewiezienia większych rzeczy – warto rozejrzeć się za profesjonalnymi usługami – paradoksalnie może się to okazać tańsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA