| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

Straż miejska ma prawo nas zatrzymać do kontroli podobnie jak Policja. Może nas wylegitymować w celu ustalenia tożsamości. Podczas kontroli powinniśmy zatrzymać się we wskazanym przez strażnika miejscu i nie opuszczać pojazdu. Należy wyłączyć silnik i otworzyć szybę tak, aby umożliwić strażnikowi swobodny kontakt z nami.

Zobacz również: Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

119,00 złKodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK (część 1 i 2)

Podobnie jak Policjant, strażnik miejski ma prawo skontrolować dokumenty wymagane do kierowania pojazdem w ruchu miejskim, czyli nasze prawo jazdy, dowód rejestracyjny i obowiązkowe ubezpieczenie OC auta. Może również przeszukać nasz samochód i bagaże.

Zobacz również: Przepisy drogowe w Unii Europejskiej

Straż miejska może nas zatrzymać i ukarać mandatem, jeśli złamiemy przepisy o zakazie ruchu (zakaz wjazdu, nakaz jazdy w przeciwnym kierunku, niż jedziemy). Może również wystawić nam mandat wtedy, gdy złamiemy przepisy dotyczące parkowania.

Straż może kontrolować prędkość, z którą się poruszamy za pomocą fotoradaru i na podstawie wyniku wystawić nam mandat ale tylko wtedy, jeśli kontrola miała miejsce w terenie zabudowanym.

avatar

2012-05-15 16:03 Zgłoś

ciekawe jak SM zobaczy grupe nastolatków to spieprzają gdzie piepsz rośnie a kierowce który wjechał przez przypadek w zakaz to dopiero złapany bandyta niedługo będą sprawdzać czy się wysrałem i gdzie podatek musi być .to jest w Plsce demokracja zgnębić bidaka

avatar

2011-06-16 13:58 Zgłoś

Uprawnienia straży miejskiej są dziwne.Jest to taka nijaka służba, która tak naprawdę nie wiadomo czym się zajmuje a wśród kierowców straż miejska ma wyjątkowo złą opinię.Wlepianie mandatów i utrudnianie zamiast służyć.Ja skierowałbym straż miejską do kierowania ruchem kiedy nie działa sygnalizacja lub jest wielki korek który należy rozładować. Przydałyby się również patrole w miejscach niebezpiecznych a nie nękanie porządnych obywateli.Od kierowania ruchem to jest Policja. Arbuzy niech się zajmą porządną robotą, bo jedyne co potrafią robić to nastawiać fotoradarów i kasować za przekroczenie prędkości.

avatar

2011-06-14 13:10 Zgłoś

Straż miejska jak nazwa wskazuje ma pilnować porządku na terenie gminy. Mają takie małe uprawnienia straży miejskiej moim zdaniem an siłę się wpycha jakieś kompetencje. A panowie strażnicy muszą się czepiać obywateli bo inaczej uznano by ich za niepotrzebnych i trzeba by było szukać nowej pracy.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Tanie-Ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem Infor.pl »