REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Tomasz Korniejew
Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!
Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!

REKLAMA

REKLAMA

Okres próbny dla kierowców już częściowo obowiązuje. Od stycznia 2017 r. mają obowiązywać zaostrzone restrykcje w okresie próbnym dla nowo upieczonych kierowców. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do okresu próbnego weszła w życie 18 maja 2015 r. Za co świeżo upieczeni kierowcy mogą już w 2016 r. stracić prawo jazdy?

Okres próbny dla młodych kierowców

Od co najmniej czterech miesięcy wiadomo, że 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie obostrzone przepisy dotyczące okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców. Przez 24 miesiące od daty odebrania prawa jazdy młodzi kierowcy m.in. nie będą mogli popełnić więcej niż dwa wykroczenia drogowe, a przez pierwsze osiem miesięcy będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości. Np. na drogach szybkiego ruchu nie będą się mogli poruszać z prędkością wyższą niż 100 km/h. Co ciekawe okres próbny i związane z nim restrykcje będą dotyczyły także kierowców z wieloletnim stażem, ale którzy stracą prawo jazdy i będą musieli powtórnie zdawać egzaminy. Więcej na temat zmian dotyczących prawa jazdy w 2017 r. piszemy tutaj:

REKLAMA

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do najmłodszych stażem kierowców weszło w życie 18 maja 2015 r. Okazuje się, że absolwenci szkół jazdy, którzy odebrali uprawnienia do kierowania pojazdami mogą bardzo łatwo stracić prawo jazdy już dziś.

Zobacz też: Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

REKLAMA

Jak poinformowała nas Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - „Wejście w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami,  prowadzających m.in. okres próbny dla młodych kierowców było pierwotnie planowane na 4 stycznia 2016 r. Sprawna realizacja tych przepisów jest jednak uzależniona od wdrożenia systemu CEPIK 2.0. System ten został przewidziany jako jedyna ewidencja danych służąca do obsługi interesantów w sprawach związanych z rejestracją pojazdów i uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Proces przygotowujący wdrożenie systemu CEPiK 2.0 nie został zakończony, stąd decyzja o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami, wprowadzających m.in. okres próbny dla młodych kierowców.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Niemniej jeden z przepisów wchodzących w zakres rozwiązań wprowadzających okres próbny obowiązuje już od 18 maja 2015 r. (art. 140 ust. 1 pkt 3a ustawy – Prawo o ruchu drogowym).

Zgodnie z nim, Starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w razie stwierdzenia (na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć), że kierujący pojazdem silnikowym w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy popełnił:

a)  przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b)  trzy wykroczenia (określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy - Kodeks wykroczeń). 

Decyzja o cofnięciu uprawnienia jest wydawana na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, której będą cofnięte uprawnienia w tym trybie, musi odbyć ponownie kurs w szkole nauki jazdy i zdać egzamin w WORD – tak jakby po raz pierwszy ubiegała się o prawo jazdy."

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Podsumowując, w myśl wspomnianych przez Panią Rzecznik przepisów każdy, kto posiada prawo jazdy krócej niż 24 miesiące może je stracić gdy:

  • popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. sprowadzenie bezpośredniego ryzyka katastrofy, spowodowanie wypadku w komunikacji, dopuszczenie do ruchu niebezpiecznego pojazdu)
  • popełnił w sumie trzy wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń:

- przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h

- spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

- prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

- nie zachował ostrożności podczas korzystania z dróg wewnętrznych

Zobacz też: Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Istotne jest, że wspomniane przestępstwa muszą być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, a wykroczenia przyjętym mandatem co do którego nie jest prowadzona procedura odwoławcza.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA