| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Projekt zmian w przepisach drogowych zakłada m.in. odebranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. W jakich przypadkach zostanie zabrane nam prawo jazdy a w jakich utracimy uprawnienia do kierowania?

Odebranie prawa jazdy za nadmierną prędkość

Poziom bezpieczeństwa na polskich drogach  w ciągu ostatnich kilkunastu lat uległ wyraźnej poprawie. Dawniej każdego roku w wypadkach samochodowych ginęło około 6000 osób, obecnie jest to ok. 3000 osób. Wbrew temu co przekazują niektóre media najwięcej wypadków powodują osoby w wieku od 25 do 39 lat, a nie od 18 do 24 lat.

Mimo że statystyki wypadków uległy poprawie, to nadal trudno pogodzić się z faktem, że tyle osób nadal traci życie. Według obecnej władzy najlepszym sposobem ograniczenia liczby wypadków, a tym samym zabitych, jest zaostrzenie kar dla kierowców.

Według projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zakładającego zmiany przepisów w Kodeksie Karnym, ustawie o kierujących pojazdami oraz Prawie o ruchu drogowym,  kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h stracą prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy będzie miało charakter czasowy. Kara będzie trwać 3 miesiące i obowiązywać będzie albo od dnia kontroli drogowej, w trakcie której wykryte zostanie wspomniane przekroczenie prędkości, albo od chwili gdy prawo jazdy zostanie dostarczone staroście (naruszenie wykryte za pomocą urządzeń rejestrujących, lub odebranie prawa jazdy na wniosek organu orzekającego) . W przypadku recydywisty, który będzie poruszać się pojazdem mimo odebrania prawa jazdy, okres kary zostanie przedłużony do 6 miesięcy (nawet jeśli w chwili ponownej kontroli nie złamał przepisów drogowych). Po tym czasie prawo jazdy będzie zwracane. Jeśli jednak kierowca, któremu zabrano prawo jazdy na okres 6 miesięcy ponownie zostanie złapany na jeździe pojazdem, to bezterminowo straci uprawnienia do kierowania pojazdem.

Aby odebrać prawo jazdy zabrane na 3 lub 6 miesięcy trzeba będzie wpłacić opłatę w wysokości 1% pensji minimalnej czyli 17, 50 zł.  Opłata stanowić będzie dochód własny powiatu co pozwoli na sfinansowanie zadań starosty w zakresie czasowego zatrzymywania praw jazdy.

Aktualizacja: 19.02.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy
Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »