| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden ze środków karnych przewidzianych przez prawo. Postaramy się wyjaśnić trudną kodeksową terminologię i odpowiedzieć na pytanie: czy i kiedy możemy zostać pozbawieni możliwości prowadzenia auta?

Zakaz prowadzenia określonych pojazdów – sąd może, ale nie musi

W tym przypadku sąd w wyroku wskazuje, jakich pojazdów dotyczy zakaz. Orzeczenie tego środka karnego może mieć miejsce w przypadku skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (w szczególności gdy z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie przez nią pojazdu zagraża bezpieczeństwu w komunikacji).
Do najczęściej popełnianych przez kierowców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji należą wypadek komunikacyjny oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego).
Omawiany zakaz dotyczy nie tylko kierowców, ale wszystkich osób uczestniczących w ruchu, a więc także pasażerów oraz pieszych. Może on zostać orzeczony także w stosunku do osoby nie posiadającej prawa jazdy.

Zobacz też: Czym jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję?

Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów: od roku do lat 10.

Warto w tym miejscu wspomnieć o instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Otóż, gdy:
- wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne;
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości:
- postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo popełnienia przestępstwa będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa;
sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne. Jeśli orzeka zakaz prowadzenia pojazdów (a nie jest to obowiązkowe), to maksymalny okres trwania zakazu wynosi wówczas 2 lata.

Zobacz też: Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Zakaz prowadzenia wszelkich albo określonych pojazdów – obowiązkowo

Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli:
- sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości/pod wpływem środka odurzającego
lub
- zbiegł z miejsca wypadku (lub z miejsca sprowadzenia katastrofy w komunikacji albo jej bezpośredniego niebezpieczeństwa).

Co kryje się pod pojęciem przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji? Wymienia je Rozdział XXI Kodeksu karnego. Są nimi:
- sprowadzenie katastrofy w komunikacji – na przykład  „prowadzenie we wczesnych godzinach wieczornych, po ruchliwych ulicach miasta i drodze międzynarodowej o dużym nasileniu ruchu, samochodu ciężarowego o dużej masie, przez nietrzeźwego kierowcę (…) oraz spowodowanie w wyniku takiej jazdy zderzenia z innym pojazdem, skutkującym śmierć kilku jego pasażerów i ciężkie kalectwo innych” (wyrok SN z dnia 25 kwietnia 1980 r., IV KR 87/80, OSP 1980, z. 12, poz. 234);
- sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji:
- wypadek komunikacyjny;
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
- niedopełnienie obowiązków w zakresie dopuszczenia do ruchu pojazdów lub kierowców;
- pełnienie obowiązków z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Zobacz też: Kto i za co może zabrać prawo jazdy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »