| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Łagodne prawo dla piratów drogowych

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Liczba wypadków spowodowana przez młodych kierowców diametralnie wzrasta. Świeżo upieczeni kierowcy często siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Towarzyszy im brawura i brak wyobraźni. To dlatego odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców podwyższył się aż o 10 procent na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Proponowane rozwiązania głównie dotyczą tych kierowców, którzy dopiero zdobędą swoje pierwsze prawo jazdy. W ciągu pierwszych dwóch lat po uzyskaniu prawa jazdy kierowca zostanie poddany okresowi próbnemu. Jeżeli w ciągu dwóch pierwszych lat popełni cztery wykroczenia, wówczas okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Jeżeli zaś popełni pięć wykroczeń, zostanie mu odebrane prawo jazdy.

Jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca popełni przestępstwo drogowe straci prawo jazdy. Wystarczy więc, że wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. 

Zobacz: Prawo na drodze

Łagodniej zostaną potraktowani kierowcy, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego. Dotychczas za 24 punkty traciło się prawo jazdy. Zgodnie z projektem kierowca jeżeli uzyska w ciągu roku 24 punkty karne, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Jeżeli po kursie w ciągu kolejnego roku przekroczy 24 punkty, straci prawo jazdy.

Projekt trafił do Sejmu. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte w powyższym kształcie, można spodziewać się sporego zamieszania. Rozczarowania nie kryją kandydaci na prawo jazdy, którzy bardzo surowo będą traktowani od samego momentu uzyskania wymarzonych uprawnień do kierowania samochodem.

Zobacz: Auto i prawo

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK