| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Łagodne prawo dla piratów drogowych

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Liczba wypadków spowodowana przez młodych kierowców diametralnie wzrasta. Świeżo upieczeni kierowcy często siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Towarzyszy im brawura i brak wyobraźni. To dlatego odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców podwyższył się aż o 10 procent na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Proponowane rozwiązania głównie dotyczą tych kierowców, którzy dopiero zdobędą swoje pierwsze prawo jazdy. W ciągu pierwszych dwóch lat po uzyskaniu prawa jazdy kierowca zostanie poddany okresowi próbnemu. Jeżeli w ciągu dwóch pierwszych lat popełni cztery wykroczenia, wówczas okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Jeżeli zaś popełni pięć wykroczeń, zostanie mu odebrane prawo jazdy.

Jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca popełni przestępstwo drogowe straci prawo jazdy. Wystarczy więc, że wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. 

Zobacz: Prawo na drodze

Łagodniej zostaną potraktowani kierowcy, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego. Dotychczas za 24 punkty traciło się prawo jazdy. Zgodnie z projektem kierowca jeżeli uzyska w ciągu roku 24 punkty karne, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Jeżeli po kursie w ciągu kolejnego roku przekroczy 24 punkty, straci prawo jazdy.

Projekt trafił do Sejmu. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte w powyższym kształcie, można spodziewać się sporego zamieszania. Rozczarowania nie kryją kandydaci na prawo jazdy, którzy bardzo surowo będą traktowani od samego momentu uzyskania wymarzonych uprawnień do kierowania samochodem.

Zobacz: Auto i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »