| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?


Na skutek różnych wydarzeń, policja może odebrać kierowcy uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdów lub wszystkimi pojazdami. Po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało odebrane, możemy ubiegać się o jego zwrot.

Jeżeli prawo jazdy zostało odebrane na okres krótszy niż jeden rok, po upływie terminu zawieszenia, należy udać się do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, by odebrać dokument. W przypadku zatrzymania prawa jazdy na okres dłuższy niż jeden rok, zanim odbierzemy prawo jazdy, będziemy musieli zdać państwowy egzamin.

Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Największy problem będą mieli Ci kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy w kilku kategoriach, ponieważ, aby odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów określonych w poszczególnych kategoriach, będą musieli zdać kilka egzaminów. Na kierowców będzie czekała zarówno teoretyczna, jak i praktyczna część egzaminu.

Dodatkowo, w przypadku kierowców którzy stracili uprawnienia na skutek jazdy pod wpływem alkoholu, spowodowania wypadku czy przekroczenia limitu punktów karnych, konieczne będzie wykonanie i zaliczenie testów psychotechnicznych.

Zobacz również: Opłaty za egzamin

Skierowanie na egzamin państwowy należy odebrać w Wydziale Komunikacji w miejscu zamieszkania, a skierowanie na badanie psychotechniczne, o ile będzie konieczne, zostanie przysłane do kierowcy przez policję. Kierowca, który chce odzyskać prawo jazdy, będzie musiał zapłacić zarówno za egzamin (egzaminy), jak i za wykonanie badań psychotechnicznych.

Jeżeli pozytywny wynik badania psychotechnicznego nie zostanie złożony w Wydziale Komunikacji w terminie wyznaczonym przez policję, kierowca nie będzie mógł odzyskać prawa jazdy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK