| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Punkty karne a utrata prawa jazdy

Punkty karne a utrata prawa jazdy


Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Gdy złamiemy któryś z przepisów o ruchu drogowym i do tego zostaniemy złapani przez policję, otrzymamy nie tylko mandat, ale także punkty karne. Zostaną one zapisane w rejestrze policyjnym. Limit, którego należy się wystrzegać, to 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krótko, czyli do roku. Bardziej doświadczonych obowiązuje granica 24 punktów. Pocieszeniem jest, że punkty te zerują się po upływie 1 roku.

Zobacz również: Taryfikator mandatów

Oznacza to, że jeśli zostaną na nas nałożone dwie kary, pierwsza, powiedzmy, w wysokości 6 punktów dnia 1 maja 2011 roku, a druga w wysokości 3 punktów 8 maja 2011 roku, to do 1 maja 2010 mamy na koncie 9 punktów, potem 3 do dnia 8 maja 2012 roku, kiedy to nasze konto będzie zupełnie czyste. Punkty sumują się w miarę ich otrzymywania, ale nie tylko. Jeśli na drodze popełnimy więcej niż jedno wykroczenie, zostaniemy ukarani osobno za każde z nich. Oznacza to, że nawet przy jednej kontroli policyjnej możemy uzbierać 24 punkty i stracić prawo jazdy.

Według artykułu 135 Kodeksu drogowego, policjant ma prawo zatrzymać nasze prawo jazdy, jeśli kierowca przekroczy dozwolony dla niego limit. Ostatnio pojawiło się wiele głosów na temat tego, że policjant ma prawo zatrzymać dokument tylko za wykroczenie, które może być ukarane odebraniem go przez sąd, a nie za punkty karne. Jest to nieprawda. Funkcjonariusz może zatrzymać nasze prawo jazdy na miejscu zdarzenia, właśnie za przekroczenie danego limitu. Musi jedynie wystawić i wręczyć nam pokwitowanie świadczące o takim zatrzymaniu. Jeśli dojdzie do tego, dotychczasowy dokument staje się nieważny i będziemy musieli ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Zobacz również: Taryfikator punktów karnych

Możemy ubiegać się o zlikwidowanie punktów karnych przyznanych za przekroczenie prędkości. W ten sposób możemy skasować jedynie 6 punktów raz na pół roku. Polega to na przejściu płatnego kursu doszkalającego, prowadzonego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pamiętajmy jednak, że punkty zostaną odjęte w kolejności ich dodania. Innymi słowy, takie szkolenie zlikwiduje te punkty, które najwcześniej by się przedawniły.

Rząd przyjął już projekt ustawy na temat zmiany przepisów związanych z punktami karnymi. Gdy zmiany wejdą w życie, młodzi kierowcy będą mieli prawo do trzech wykroczeń w ciągu pierwszych dwóch lat. Oznacza to, że niezależnie od liczby punktów przyznawanych za złamanie danego przepisu, za czwartym razem będzie odbierane prawo jazdy. Doświadczeni kierowcy będą traktowani łagodniej. Po uzbieraniu 24 punktów karnych nie zostanie im odebrane prawo jazdy. Będą musieli jedynie iść na kurs reedukacyjny, a potem aż przez 5 lat wystrzegać się kolejnego przekroczenia limitu.

Przed utratą prawa jazdy najlepiej jednak ochroni nas jazda zgodna z przepisami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK