| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Podpowiadamy co zrobić, aby jak najszybciej odebrać prawo jazdy.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy bywa dla wielu Polaków jednym z najbardziej satysfakcjonujących osiągnięć. Dlaczego? Bowiem jego zdawalność nadal utrzymuje się na niskim poziomie, średnio ok. 35%. Jak się okazuje, radość z pozytywnego wyniku egzaminu nie zawsze trwa długo. Nieprawidłowe wypełnienie wniosku w WORD o przystąpieniu do sprawdzianu, może skutkować długotrwałym oczekiwaniem na wydanie prawa jazdy.

Odbiór prawa jazdy - miejsce zameldowania

Odbiór prawa jazdy następuje w miejscu zameldowania danej osoby. We wniosku, który składamy w WORD jest co prawda adnotacja o miejscu zamieszkania, ale pamiętajmy, że w Polsce nadal obowiązuje konieczność meldunku. Jeśli wpiszemy np. adres zameldowania w Grójcu, a chcąc odebrać dokument w Piasecznie (w którym mieszkamy) wpiszemy adres piaseczyńskiego Wydziału Komunikacji to możemy być pewni, że narobimy sobie tylko problemów. Praktyka pokazuje bowiem, że wydziały nie współpracują ze sobą tak jakby mogło się to nam wydawać. Dokument i tak będziemy musieli odebrać w UK w Grójcu.

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Co gorsza, bywa i tak, że UK w Piasecznie przyjmie pieniądze za wydanie prawa jazdy, ale potem nam je zwróci...(z racji tego, że zgodnie z ustawą nie może nam wydać dokumentu!), co oczywiście będzie się wiązało ze stratą czasu – naszego czasu. Zaskakujące jest jednak to, że urzędnicy w ogóle nie weryfikują tego co jest napisane we wniosku a co dowodzie osobistym. Nawet jeśli miejsce odbioru dokumentu będzie inne niż zameldowania to i tak przyjmą pieniądze na realizację procedury. Zaskoczeni? Myślę, że nie, bo to w końcu polska szara rzeczywistość, czyli konieczność obracania się wśród biurokratycznych procedur oraz ludzi nie mających kompetencji do wykonywania zawodu.

Tak więc rada nasza jest taka – jeśli chcecie szybko odebrać prawo jazdy, we wniosku wpiszcie miejsce zamieszkania adekwatne do tego, w którym jesteście zameldowani.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Opłata za wydanie prawa jazdy

Istotna sprawa dotyczy także opłaty za prawo jazdy. Tu także jest wolna „amerykanka”. W zależności od Wydziału Komunikacji opłatę za wydanie prawa jazdy należy uiścić albo zaraz po zdaniu egzaminu, albo dopiero momencie wydawania prawa jazdy. Dlatego po zdanym egzaminie zalecamy wykonanie telefonu do WK z pytaniem o termin realizacji płatności za wydanie dokumentu. Pomoże to uniknąć czekania w nieskończoność na upragnione przez Was prawo jazdy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK