REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

zespół atet.pl

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.

Zasady

REKLAMA

  1. Musisz mieć ukończonych 17 lat i przebywać na Wyspach od ponad 185 dni.
  2. Na samym początku trzeba wyrobić tymczasowe prawo jazdy - po wysłaniu odpowiednich dokumentów (dostępne są na każdej poczcie) po około 3-4 tygodniach otrzymasz je pocztą.
  3. Nie musisz chodzić na kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy. Możesz się uczyć pod okiem osoby, która ma ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy od 3 lat.
  4. Nie musisz nawet znać języka angielskiego, na miejscu możesz poprosić o włączenie polskiego lektora - przetłumaczone pytania usłyszysz w słuchawkach. Na egzamin praktyczny przyjdź z osobą znającą angielski. Jedynym warunkiem jest, aby Twój tłumacz miał ukończone 16 lat.
  5. W Wielkiej Brytanii musisz sam zadbać o samochód, którym będziesz jeździć zarówno podczas szkolenia, jak i samego egzaminu. Masz obowiązek oznaczyć pojazd czerwoną literą „L”, auto musi mieć też wykupioną polisę ubezpieczeniową na Twoje nazwisko, a w przypadku korzystania z cudzego samochodu, w polisie trzeba dopisać Twoje nazwisko. Na czas egzaminu – w Twojej gestii pozostaje zadbanie o dodatkowe lusterko dla egzaminatora.
  6. Na wyspach istnieje rozgraniczenie na prawo jazdy na samochód z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Bardziej opłaca się zdawać na skrzyni manualnej, ponieważ upoważnia do prowadzenia auta na obu typach, zaś jeśli zdecydujesz się na zdawanie z automatyczną skrzynią biegów, nie masz prawa prowadzić pojazdu z manualną.

Zobacz również: Symbole ograniczeń w prawie jazdy

Egzamin teoretyczny

Składa się z:

  1. testu wyboru. W razie kłopotów z językiem masz możliwość usłyszenia w słuchawkach polską wersję. Uwaga – nie ucz się na przykładach sprzed kilku lat. Zestawy pytań są aktualizowane raz na rok, postaraj się więc zdobyć najnowszą wersję!
  2. testu w postaci filmów pozwalających ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze. Na monitorze wyświetlane jest kilka krótkich filmów z codziennymi sytuacjami. Nie trwa to dłużej niż 20 minut.

Wyniki uzyskasz niemal od razu, poda Ci je pracownik centrum egzaminacyjnego. Pamiętaj, że musisz zaliczyć obie części egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Egzamin wewnętrzny.

Egzamin praktyczny

- trwa około 40 minut. Pamiętaj, aby stawić się na niego z własnym samochodem!

Czekają Cię 3 etapy:

  1. badanie wzroku – egzaminator poprosi o odczytanie numerów rejestracyjnych samochodu z odległości 20 m. Jeśli nie mówisz po angielsku, będziesz musiał je przepisać na kartkę,
  2. 2 pytania z zakresu eksploatacji samochodu,
  3. jazda po mieście - aby zdać ten etap, będziesz musiał wykonać kilka manewrów oraz udowodnić, że nie stanowisz zagrożenia na drodze. Dopuszczalne jest popełnienie kilku (do 15) mało ważnych błędów, jak np. zbyt późno włączony kierunkowskaz.

Zdane? Gratulujemy!
Egzaminator na miejscu wyda Ci zaświadczenie, które upoważni Cię do jazdy lewą stroną szosy. Prawo jazdy otrzymasz pocztą w ciągu 3 tygodni!

Zespół atet.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA