| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowca w określonych okolicznościach musi poddać się badaniom psychologicznym, aby sprawdzić, czy spełnia warunki do prowadzenia pojazdu.

Niektóre osoby muszą poddawać się badaniom psychologicznym okresowo. Są to:
• instruktor,
egzaminator,
• kierowca pojazdu uprzywilejowanego,
• oraz kierujący tramwajem.

Osoby te zobowiązane są (niezależnie od obowiązków wynikających z innych przepisów) poddawać się badaniom co 5 lat do ukończenia 65 roku życia. W późniejszym okresie badania muszą być przeprowadzane corocznie.

Zobacz również: Pojazdy straży miejskiej są uprzywilejowane.

Badaniom psychologiczny muszą poddać się również pozostali kierowcy, o ile nastąpią określone w prawie drogowym przesłanki.
Zgodnie z art. 124 ustawy Prawa drogowego badaniom musi poddać się:

  •  kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,

  •  osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem,

  •  kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:

    •  kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu,

    •  przekroczył liczbę 24 punktów.

  •  kierujący, będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny,

  •  kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego,

  •  osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia na kierowcę na potrzeby wojska,

  •  osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Jak widać badanie psychologiczne jest obligatoryjne m.in. w przypadku przekroczenia liczby 24 punktów przez kierowcę z rocznym stażem. Kierowcy, którzy posiadali uprawnienia krócej niż rok i przekroczyli 20 punktów, tracą uprawnienia do kierowania pojazdem, ale nie muszą poddawać się badaniom psychologicznym.

Jeśli opinia psychologa wskaże, iż kierowca nie nadaje się do kierowania pojazdem – do czasu uzyskania opinii pozytywnej – nie będzie mógł starać się o odzyskanie lub uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem.

Zobacz również: Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »