| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

Zielony listek powraca na polskie drogi. Od 4 stycznia 2016 roku wszyscy nowi kierowcy będą musieli oznaczyć nim swoje auta.

Zielony listek - zmiana przepisów

22 lipca weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Modyfikacja zapisów prawa ma także związek z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która istotnie zmieniła obowiązujące do niedawna przepisy dotyczące zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami. Rezultatem tych działań jest m.in. wprowadzenie tzw. okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców. Będzie on obowiązywał od 4 stycznia 2016 roku. Jednym z założeń okresu próbnego jest przywrócenie do łask tzw. zielonego listka.

Zobacz też: Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Zielony listek - umiejscowienie

Nalepka barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego kierowcy, który zda egzamin po 4 stycznia 2016 roku. Osoba taka przez okres pierwszych 8 miesięcy będzie zobligowana do umieszczenia go na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu. W przypadku pojazdu samochodowego konstrukcyjnie nieposiadającego szyby tylnej lub przedniej nalepkę, o której mowa umieścić będzie trzeba odpowiednio z tyłu lub z przodu na nadwoziu pojazdu.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Brak zielonego listka - konsekwencje

Na chwilę obecną nie ustalono jeszcze sankcji karnych jakie grozić będą za nie przestrzeganie obowiązku oznaczenia auta zielonym listkiem. Trzeba poczekać na kolejną nowelizację przepisów o ruchu drogowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świeżo upieczeniu kierowcy będą zobligowani jazdy z zielonym listkiem na szybie przez okres 8 miesięcy od nadania uprawnień do kierowania pojazdem.
Świeżo upieczeniu kierowcy będą zobligowani jazdy z zielonym listkiem na szybie przez okres 8 miesięcy od nadania uprawnień do kierowania pojazdem.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK