nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym
0,1 kW/kg,
reklama
reklama
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM
Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?
Kategoria A2 w 2013 r.
- minimalny wiek kierowcy: 18 lat
- uprawnia do kierowania:
a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Kategoria A w 2013 r.
- minimalny wiek kierowcy:
a) 20 lat jeżeli osoba posiada prawo jazdy kat. A2 od co najmniej 2 lata
b) 21 lat dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW
c) 24 lata jeżeli osoba nie posiada prawa jazdy kat. A2 od co najmniej 2 lat
- uprawnia do kierowania:
a) motocyklem
b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM
Zobacz też: Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?
Prawo jazdy na quady w 2013 r.
Nowa ustawa w końcu reguluje także sprawę poruszania się quadami, odpowiednio klasyfikując ten typ pojazdów. Aby poruszać się quadem, czyli czterokołowcem, wymagane będzie prawo jazdy kat. B1, o które można się starać po ukończeniu 16 lat.
Kaski ochronne
Regulacje objęły także sprawę kasków ochronnych, których obowiązek posiadania będą mieli teraz także kierowcy i pasażerowie czterokołowców.
Okres próbny dopiero od 2016 roku
Duże kontrowersje budzi sprawa okresu próbnego, który ma obowiązywać przez 2 lata od daty zdania egzaminu. Okazuje się, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uważa, że baza CEK nie jest odpowiednio przygotowana do pokładanego w niej zadania, przez co nowe przepisy dotyczącego okresu próbnego wejdą w życie najwcześniej w 2016 roku.
Gdy tak się stanie, objęte nim osoby, pomiędzy 4-8 miesiącem od dnia uzyskania prawa jazdy, będą musiały odbyć dodatkowe, płatne kursy doszkalające. Poza tym, w okresie dwóch lata będą musiały stosować się do bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących prędkości pojazdu (np. na autostradzie nie będą mogły przekroczyć 100km/h). Co więcej, utrata prawa jazdy w ich przypadku nie będzie miała miejsca w chwili przekroczenia 24 pkt karnych tylko wtedy, gdy w okresie tym dopuszczą się popełnienia trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jeśli popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata.
Zobacz też: Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?