| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Kto może kierować tramwajem?

Kto może kierować tramwajem?

Aby zostać motorniczym niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Kto może się o nie ubiegać? Jak długą drogę musi przejść osoba, która chce kierować tramwajem?

Kto może ubiegać się o pozwolenie?

Dokumentem, który potwierdza uprawnienie do kierowania tramwajem jest pozwolenie. Aby je uzyskać należy:

  1. mieć ukończone 20 lat;
  2. przedstawić orzeczenia: lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania tramwajem;
  3. odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym.

Pozwolenie, podobnie jak prawo jazdy, nie może zostać wydane osobie:

  1. u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienie od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  2. w stosunku do której został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń lub orzeczeniem innego organu uprawnionego do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym), w okresie obowiązywania zakazu.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Jak uzyskać pozwolenie?

Jeżeli osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajami spełnia pierwszy wymóg, czyli ukończyła 20 lat, jest obowiązana przystąpić do szkolenia podstawowego. Szkolenie to powinno składać się z części teoretycznej (nie niej niż 30 godzin, w tym co najmniej 4 przeznaczone na ćwiczenia w zakresie pierwszej pomocy) oraz części praktycznej – również 30 godzin.

Kolejnym etapem jest przystąpienie do egzaminu. Tak jak w przypadku prawa jazdy, składa się on z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest jednak przeprowadzana w formie pisemnej (a nie w formie testu komputerowego).

Egzamin praktyczny sprawdza umiejętności wykonywania manewrów, które realizowane są na placu manewrowym ośrodka egzaminowania oraz umiejętności jazdy w ruchu drogowym (na drogach publicznych).

Wśród zadań egzaminacyjnych są m.in. przygotowanie do jazdy i ruszenie z miejsca, dojazd do zwrotnicy i ustawienie jej na pożądany kierunek, dojazd do stojącego wagonu i ich połączenie mechaniczne oraz elektryczne, wjazd na stanowisko postojowe.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »