| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Kto może kierować tramwajem?

Kto może kierować tramwajem?

Aby zostać motorniczym niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Kto może się o nie ubiegać? Jak długą drogę musi przejść osoba, która chce kierować tramwajem?

Kto może ubiegać się o pozwolenie?

Dokumentem, który potwierdza uprawnienie do kierowania tramwajem jest pozwolenie. Aby je uzyskać należy:

  1. mieć ukończone 20 lat;
  2. przedstawić orzeczenia: lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania tramwajem;
  3. odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym.

Pozwolenie, podobnie jak prawo jazdy, nie może zostać wydane osobie:

  1. u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienie od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  2. w stosunku do której został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń lub orzeczeniem innego organu uprawnionego do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym), w okresie obowiązywania zakazu.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Jak uzyskać pozwolenie?

Jeżeli osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajami spełnia pierwszy wymóg, czyli ukończyła 20 lat, jest obowiązana przystąpić do szkolenia podstawowego. Szkolenie to powinno składać się z części teoretycznej (nie niej niż 30 godzin, w tym co najmniej 4 przeznaczone na ćwiczenia w zakresie pierwszej pomocy) oraz części praktycznej – również 30 godzin.

Kolejnym etapem jest przystąpienie do egzaminu. Tak jak w przypadku prawa jazdy, składa się on z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest jednak przeprowadzana w formie pisemnej (a nie w formie testu komputerowego).

Egzamin praktyczny sprawdza umiejętności wykonywania manewrów, które realizowane są na placu manewrowym ośrodka egzaminowania oraz umiejętności jazdy w ruchu drogowym (na drogach publicznych).

Wśród zadań egzaminacyjnych są m.in. przygotowanie do jazdy i ruszenie z miejsca, dojazd do zwrotnicy i ustawienie jej na pożądany kierunek, dojazd do stojącego wagonu i ich połączenie mechaniczne oraz elektryczne, wjazd na stanowisko postojowe.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK