| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy.

Dwuletni okres próbny

Najważniejszym rozwiązaniem, jakie przewiduje ustawa o kierujących pojazdami dla młodych kierowców to dwuletni okres próbny. W tym czasie młody kierowca będzie poddany szczególnym rygorom, jeśli chodzi o liczbę popełnianych przez niego wykroczeń.

Za dwa wykroczenia w ruchu drogowym młody kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, a jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. Jeżeli popełni trzecie wykroczenie – straci prawo jazdy.

Wymogi okresu próbnego

Z dwuletnim okresem próbnym związane będą także inne wymogi i ograniczenia:

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem;

• między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie miał obowiązek odbycia szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i kursu praktycznego dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym;

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca nie będzie mógł pracować jako zawodowy kierowca (w tym nie będzie mógł prowadzić tego typu działalności gospodarczej).

Zobacz również: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Dozwolona maksymalna prędkość

Kolejnym ograniczeniem, z którym napotkają się młodzi kierowcy będzie dozwolona maksymalna prędkość, jaką będą mogli poruszać się na drogach.

Na obszarze zabudowanym będą mogli jeździć maksymalnie 50 km/h, bez względu na to, czy znaki lub przepisy drogowe zezwalają na więcej. Oznacza to, że limit ten będzie ich obowiązywał również w nocy, kiedy to, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierowcy mogą poruszać się w obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h.

Jak sytuacja będzie wyglądać poza obszarem zabudowanym? Generalnie, młody kierowca będzie mógł w takich miejscach jeździć z prędkością 80 km/h (o 10 km/h mniej niż doświadczony kierowca). Na dwujezdniowych drogach ekspresowych i autostradach – 100 km/h (odpowiednio o 20 km/h i 40 km/h mniej niż doświadczony kierowca).

Przepisy wprowadzające okres próbny wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2013 roku.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.
Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK