| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

W opinii sporej grupy osób zdanie egzaminu na prawo jazdy automatycznie nadaje uprawnienia do kierowania danym typem pojazdu. Czy rzeczywiście tak jest?

Radość z pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy potrafi być tak wielka, że świeży kierowca chce od razu spróbować swoich sił we własnym samochodzie. Wychodzi on bowiem z założenia, że skoro zdał egzamin to posiada już niezbędne uprawnienia, aby być pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. W przypadku ewentualnej kontroli drogowej naraża się tylko na 50-złotowy mandat za nie posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Prawda jest jednak zgoła odmienna. Samo zaświadczenie wydane przez WORD nie jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem. Dokumenty te stanowią informację dla starosty o odbyciu przez daną osobę stosowanego egzaminu i pozytywnym jego zaliczeniu.

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Kierowca zdobywa prawo do poruszania się danym typem pojazdu wraz z datą wydania uprawnień! Nie jest to ani data zdania egzaminu ani data jego odebrania przez daną osobę. Nie posiadając w ręku dokumentu prawa jazdy nie można oszacować w 100% czy uprawnienia zostały  już jej nadane czy nie. Dlatego przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie mówią o tym, że kierowca może poruszać się po drogach publicznych dopiero wtedy, gdy odebrał dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem (KD art. 88, ust. 1 oraz art. 100b ust. 2 pkt. 1)

Polecamy: Kodeks drogowy po zmianach od 1 lipca 2014 r. (książka)

Zdarza się jednak, że niektórym kierowcom udaje się uniknąć 500zł mandatu za brak posiadania uprawnień do kierowania pojazdem, bowiem mimo że nie posiadają dokumentu, to uprawnienia już im nadano. Policjant po sprawdzeniu  w CEPiKu, że kierowca uzyskał uprawnienia może odstąpić od wysokiego mandatu i przyznać tylko ten 50-złotowy. Nie zalecamy jednak takiego ryzyka, bo jeśli się nam nie uda ten fortel, to przy ewentualnej kolizji czy wypadku ubezpieczyciel ma pełne prawo do odstąpienia od wypłacenia odszkodowania. Skutki naszego pośpiechu mogą być bardzo kosztowne dla nas.

Zobacz też: Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Zasada jest więc prosta – jeśli nie odebraliśmy prawa jazdy to nie poruszajmy się autem, bo nie wiemy czy uprawnienia do jego kierowania zostały już nam wydane. Nie kombinujmy i nie starajmy się być zbyt „cwani”.

reklama

Aktualizacja: 03.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaświadczenie o zdanym egzaminie uważane jest powszechnie za dokumnet uprawniający do poruszania się autem po drogach publicznych. Wg prawa wcale tak nie jest.  Fot. Fotolia
Zaświadczenie o zdanym egzaminie uważane jest powszechnie za dokumnet uprawniający do poruszania się autem po drogach publicznych. Wg prawa wcale tak nie jest. Fot. Fotolia

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »