| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Zdać egzamin na prawo jazdy to dla większości przyszłych kierowców nie lada sztuka. Niektórym udaje się to za pierwszym, drugim razem, cierpliwość innych wystawiona jest na większą próbę… Jakie zadania czekają nas na egzaminie?

Egzamin teoretyczny składa się z 18 pytań testowych, do których przewidziane są 3 możliwe odpowiedzi, z których co najmniej jedna jest prawidłowa. Na odpowiedź na wszystkie pytania mamy 25 minut. Każde pytanie i możliwe odpowiedzi należy przeczytać bardzo dokładnie.

Nie warto się spieszyć – w praktyce bardzo często popełniane są błędu, które nie wynikają z braku wiedzy, ale właśnie z pośpiesznego, pobieżnego przeczytania pytania. A błędy możemy mieć tylko dwa. W przeciwnym razie, egzamin zostanie zakończony wynikiem negatywnym.

Zobacz:  Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?

Po pozytywnym zakończeniu egzaminu teoretycznego, przychodzi czas na egzamin praktyczny. Choć mamy za sobą wiele godzin wyjeżdżonych z instruktorem ze szkoły jazdy, dla większości przyszłych kierowców jest on nie lada wyzwaniem. Możemy podzielić go na dwie części:

1. zadania na placu manewrowym;

2. jazda po mieście.

Zanim egzamin rozpocznie się na dobre, egzaminator sprawdzi naszą tożsamość (pamiętajmy o wzięciu ze sobą dowodu tożsamości!).

Pierwszym zadaniem na placu manewrowym jest wskazanie dwóch wylosowanych elementów wyposażenia samochodu (np. światła drogowe, kierunkowskazy, poziom płynu hamulcowego, etc.).

Po pozytywnym zakończeniu tej części egzaminu, musimy przygotować pojazd do jazdy (ustawienie foteli, lusterek, itd.) i rozpoczniemy jazdę po pasie ruchu (tzw. łuku) do przodu i tyłu. Jazda musi być płynna, nie możemy przejechać linii ani uderzyć w żaden znajdujący się na naszej trasie pachołek.

Kolejnym zadaniem jest ruszanie z miejsca na wzniesieniu. W czasie wykonywania tej czynności nie powinien zgasnąć nam silnik. Pojazd nie może się również stoczyć więcej niż 20 cm.

Jeżeli wszystkie powyżej wskazane zadania wykonamy prawidłowo, wyruszmy na miasto, aby egzaminator mógł sprawdzić nasze umiejętności w ruchu drogowym (stosowanie się do znaków drogowych, dostosowanie prędkości do warunków ruchu, zawracanie na skrzyżowaniu, parkowanie).

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK