| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?

Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy, należy ukończyć odpowiedni kurs, nie mieć przeciwwskazań lekarskich i, to co jest najtrudniejsze, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jak w praktyce wygląda zapisanie się na egzamin na prawo jazdy?

Spełnienie wszelkich wymagań

Oczywiście, pierwszą niezbędną czynnością, jaką musimy wykonać zanim zapiszemy się na egzamin, jest ukończenie kursu teoretycznego i praktycznego w jednej z wielu szkół jazdy. W pakiecie oferują one najczęściej badania lekarskie, więc nie musimy dodatkowo poświęcać czasu na poszukiwania lekarza, który jest uprawniony do wykonywania tego typu badań.

Zobacz też: Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Zapisanie się na egzamin

Gdy już mamy to za sobą, musimy udać się do WORD i zapisać się na egzamin. W tym momencie musimy podjąć decyzję: czy zapisujemy się na egzamin teoretyczno-praktyczny czy też chcemy oddzielnie zdawać jeden i drugi.

Czym pierwsza opcja różni się od drugiej? Jeśli wybierzemy egzamin teoretyczno-praktyczny, uciszamy w kasie pełną opłatę za egzamin (tzn. 22 zł + 112 zł). Najpierw zdajemy egzamin teoretyczny, a w razie powodzenia przystąpimy do egzaminu praktycznego. Gorzej, jeśli nie powiedzie się nam na części teoretycznej, wówczas przepadną nasze pieniądze i nie podejdziemy do egzaminu praktycznego.

Zobacz: Czasowa rejestracja pojazdów

Druga opcja, to zdawanie egzaminu teoretycznego w innym terminie niż praktyczny. Najpierw zapisujemy się na „teorię”, a dopiero po jej zdaniu możemy zapisać się na część praktyczną egzaminu. Część teoretyczną i praktyczną dzieli na ogół kilka tygodni (zależy to od ilości chętnych do przystąpienia do egzaminu).

Należy pamiętać, że egzamin teoretyczny jest ważny 6 miesięcy! Jeżeli w tym terminie nie uda nam się uzyskać prawa jazdy, do „teorii” będziemy musieli przystąpić po raz kolejny.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Gdy podejmiemy decyzję, musimy udać się do kasy i uiścić stosowną opłatę. Dopiero po złożeniu wszelkich dokumentów i potwierdzenia zapłaty zostaniemy zapisani na egzamin. Otrzymamy zaświadczenie, z którego wynikać będzie:

1. do jakiego egzaminu przystępujemy (teoretyczny/praktyczny, jaka kategoria);

2. termin przeprowadzenia egzaminu;

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Zostaniemy w nim również pouczeni, że na egzaminie musimy posiadać przy sobie dowód osobisty, paszport albo kartę pobytu, w celu potwierdzenia naszej tożsamości.

Po dopełnieniu wszelkich formalności, pozostaje tylko czekać na wyznaczony termin, a w dniu egzaminu stawić się punktualnie w miejscu egzaminowania.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK