| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Do odrzucenia pomysłu, zgłoszonego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ośrodków Szkolenia Kierowców, doszło we wrześniu br. podczas posiedzenia podkomisji. OIGOSK proponowała, żeby do egzaminu praktycznego, niezależnie od pojazdu egzaminacyjnego należącego do WORD-u, dopuszczano także pojazd, którym dysponuje osoba egzaminowana, o ile ta zgłosi taki wniosek i pokryje koszt.

Zobacz również: Nauka jazdy z rodzicem

OIGOSK nie zamierza jednak się poddawać i jej przedstawiciele zapowiadają starania o forsowanie poprawki w tej sprawie. Wnioskodawcy chcą, żeby art. 52 ust. 1 Ustawy o kierujących następującego brzmienia: „ Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi jest prowadzona pojazdem pozostającym w dyspozycji:

1) wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub
2) osoby egzaminowanej na jej wniosek i koszt.

Swój pomysł argumentują w taki sposób, że „Problem pojazdów na których przeprowadza się egzaminy jest niezwykle dolegliwy, istotny dla Ośrodków Szkolenia Kierowców. Od 1998 r. (wtedy powstały WORD-y) w tej materii ośrodkom szkolenia kierowców dzieje się niesprawiedliwa, bo niezawiniona krzywda polegająca na tym, że sytuacja rynkowa oraz dotychczasowe regulacje prawne zmuszają OSK do współfinansowania WORD-ów w zakresie kupowanych, wynajmowanych przez nie w drodze przetargów samochodów do egzaminowania”.

Zobacz również: Kiedy egzamin praktyczny będzie przerwany?

Zdaniem lobbystów z OIGOSK dzieje się tak dlatego, że kursanci z naturalnych, oczywistych powodów chcą uczyć się tylko na pojazdach, na których będą zdawali egzamin państwowy, co wymusza zakup przez OSK takiego samego pojazdu, jaki posiada WORD. Inaczej według nich OSK, który tego nie zapewni, znika z rynku z braku klientów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK