REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich
Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu letnich opon? Czy wymieniać pojedyncze opony, czy od razu komplet na wszystkie koła?

Kiedy wymieniać stare opony na nowe?

Wzrost średniodobowej temperatury powyżej 7° Celsjusza to znak, że nadszedł czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Przy czym, żeby nie być zaskoczonym nagłym powrotem zimowej aury warto poczekać, aż taka temperatura zagości u nas na dobre.

REKLAMA

Jeżeli zyskamy pewność, że nie nawiedzi nas śnieżyca warto sięgnąć po opony letnie i (w przypadku używanych) sprawdzić, czy nadają się do użycia. Według obowiązujących w Polsce przepisów minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. Jednocześnie producenci opon rekomendują, żeby ten wskaźnik zużycia nie był niższy niż 4 mm, gdyż przekłada się to bezpośrednio m.in. na drogę hamowania pojazdu, szczególnie na mokrej nawierzchni.

Zobacz też: Jak wykonać pomiar głębokości bieżnika?

Czy wymieniać tylko jedną oponę, czy cały komplet?

W sytuacji, gdy stwierdzimy, że przynajmniej jedna z naszych opon ma zbyt niską głębokość bieżnika, nie należy ryzykować i próbować „przeczekać” jeszcze jednego sezonu.

REKLAMA

„Tak jak żaden pilot nie wystartuje z jednym niesprawnym silnikiem, mimo że trzy pozostałe są w doskonałym stanie, tak kierowcy nie powinni wyjeżdżać na ulicę choćby na jednej zużytej oponie. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla nich, ale również dla innych użytkowników ruchu. W tego rodzaju sytuacji kierowca powinien niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowego kompletu ogumienia.” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że polskie prawo dopuszcza w wybranych sytuacjach możliwość zamontowania w pojeździe na różnych osiach dwóch różnych modeli ogumienia, to producenci opon zdecydowanie rekomendują jednoczesny zakup pełnego kompletu składającego się z czterech identycznych opon. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i prowadzenie, ale może przekładać się również na stan naszego pojazdu. Przykładowo zbyt duże różnice w głębokości bieżnika mogą powodować nadmierną eksploatację niektórych elementów układu napędowego.

Wybór opon pod kątem stylu jazdy

Wybrany przez nas model samochodu jest bardzo często wypadkową posiadanego budżetu oraz indywidualnych potrzeb. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku doboru letniego ogumienia. Oczywiście, każda opona musi być wyselekcjonowana pod kątem rozmiaru dostosowanych do posiadanego przez nas auta. Jednak warto pamiętać, że bardzo często producenci ogumienia mają w swoim portfolio opony kilku marek dedykowanych różnym wymaganiom klientów. Na przykład w skład Grupy Goodyear wchodzą produkty takich marek jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava lub Dębica. Umożliwia to dobranie odpowiednich opon do naszych wymagań, zarówno technicznych, jak i finansowych.

Zobacz też: Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

 

Ubezpieczenie na opony

Przed wymianą opon na nowe, warto porównać oferty serwisów naprawczych, które prześcigają się w konstrukcji promocji, najbardziej odpowiadających potrzebom klienta. Wśród znanych już „gratisów”, takich jak darmowy transport opon do domu lub ich wymiana, pojawiają się coraz nowsze i coraz bardziej dostosowane do specyfiki produktu oferty. Przykładem może być akcja zorganizowana wspólnie przez sieć Premio oraz firmę AXA Assistance, w której można kupić opony z ubezpieczeniem. Jest ono dołączane automatycznie przy zakupie wybranych opon, a otrzymany w salonie certyfikat wraz z kompletem naklejek na felgi, potwierdzają jego otrzymanie. Usługi, znajdujące się w ofercie ubezpieczenia to przede wszystkim organizacja i pokrycie kosztów pomocy, która obejmuje zmianę koła na drodze, holowanie pojazdu do serwisu i naprawę szkody, co może okazać się zbawienne np. podczas dłuższych, rodzinnych wypraw.

Zobacz też: Zmiana opon z drogowym testem koła

Źródło: Goodyear

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA