| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Jak sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak prawidłowo sprawdzać ciśnienie w oponach? Czy kontrolować je przy zimnym czy rozgrzanym ogumieniu?

Jak często kontrolować ciśnienie w ogumieniu?

Jeszcze 15-20 lat temu jednym z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia każdego samochodu był ciśnieniomierz. W tamtych latach większość kierowców za oczywisty uznawało fakt, że przed każdą dłuższą podróżą należy sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Co więcej, nawet jak nie wyjeżdżali w trasę, kontrolowali stan napompowania opon mniej więcej raz w miesiącu.

Dziś, ten dobry zwyczaj jakby odszedł nieco w zapomnienie, a zdecydowana większość właścicieli samochodów, kontroluje stan ciśnienia w oponach jedynie organoleptycznie. Tzn. dopóki opona wygląda im na napompowaną w dostatecznym stopniu, nie sprawdzają w niej ciśnienia powietrza.

Tymczasem eksperci pozostają w tej kwestii zgodni – ciśnienie powietrza w oponach należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. Pojawiają się też głosy, że w przypadku opon starszych niż 5 lat, powinno się kontrolować stan ciśnienia powietrza częściej.

Zobacz też: Jak dobrać ciśnienie powietrza w oponach w zależności od temperatury otoczenia?

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach?

Rozwój infrastruktury drogowej sprawił, że w dzisiejszych czasach nie trzeba już wozić ze sobą ciśnieniomierzy. Znajdziemy je na większości stacji paliw. Zazwyczaj znajdziemy tam również kompresor. Stąd na pomiar ciśnienia najlepiej udać się właśnie na stację benzynową.

Istotne jest, że pomiaru nie należy wykonywać gdy opony są rozgrzane. Powietrze pod wpływem temperatury ma tendencję do rozszerzania, zatem wynik pomiaru wykonanego w momencie gdy ogumienie jest gorące będzie zafałszowany.

Niektórzy specjaliści radzą, by w przypadku, gdy opony są gorące odczekać nawet 3 godziny przed wykonaniem pomiaru.

Zobacz też: Niewłaściwie ciśnienie w oponach i jego konsekwencje

Informację na temat zalecanego poziomu ciśnienia w ogumieniu dla konkretnego modelu samochodu znajdziemy na tabliczce informacyjnej umieszczonej po wewnętrznej stronie słupka B – będzie widoczna po otwarciu drzwi kierowcy. Bądź na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

Pamiętajmy też, że ciśnienie w oponach powinno być dostosowane do obciążenia samochodu, a pomiaru należy dokonywać, gdy samochód stoi na równym podłożu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK