REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są zamienniki opon, jak je wybrać?

 Bridgestone
To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.
Opony Bridgestone
Opony Bridgestone
Bridgestone

REKLAMA

REKLAMA

Czy opony inne niż oryginalne są zamiennikami? Czy może zamienniki opon to opony w innym rozmiarze niż zostały fabrycznie założone do samochodu. Czym są zamienniki opon i jak je wybrać?

Każdy samochód opuszczający taśmę produkcyjną wyjeżdża na kołach z oponami w konkretnym rozmiarze. Parametry tych opon nadawane są przez producenta w oparciu o testy i badania przedprodukcyjne nowego modelu, który domyślnie przeznaczony jest do wszechstronnego użytku dużej grupy odbiorców. Jednak to, co wydaje się być odpowiednie dla wielu kierowców, nie koniecznie musi być idealnym rozwiązaniem dla każdego.

REKLAMA

Zobacz też: RFT, czyli Run Flat Tyre, jak to działa?

Czym są zamienniki opon?

REKLAMA

Zamienniki opon to nic innego, jak opony nieco większe lub mniejsze od tych, które były zastosowane w oryginalnym wyposażeniu. Można je stosować w prawie każdym samochodzie. Producenci aut określają bowiem standardowy rozmiar opon, na których samochód wyjeżdża z fabryki, pozostawiając jednocześnie pewien zakres możliwości modyfikowania ich modelami.

Zamienniki pozwalają na dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb. Kierowcy decydujący się na nie, najczęściej kierują się przy ich wyborze preferowanym stylem jazdy, atrakcyjną ceną czy wyglądem. Jednak ich prawidłowy wybór nie jest wcale prostym zadaniem. Rozmiar opon rekomendowany przez producenta auta musi spełniać jednocześnie wiele, często przeciwstawnych sobie kryteriów. Fabryczne opony samochodów wyjeżdżających z taśmy produkcyjnej dobierane są tak, aby zapewniały poprawne właściwości jezdne na mokrych i suchych nawierzchniach, odpowiedni komfort podczas jazdy i możliwie niskie opory toczenia.

W zależności od swoich preferencji, właściciele aut mają do wyboru szeroką gamę zamienników. Kierowcy stawiający na pewne prowadzenie na zakrętach, dobrą trakcję i jak najkrótszą drogę hamowania powinni postawić na szerokie opony o niskim profilu. Natomiast dla tych, którym zależy na komforcie i niskim zużyciu paliwa, najlepszym wyborem będą wysokie opony o niedużej szerokości. Na takie właściwości opon bezpośredni wpływ ma ich rozmiar, a ten właściciel pojazdu może zmienić. Ważne, aby ta zmiana była przemyślana i zgodna z ograniczeniami wynikającymi z zaleceń producenta i konstrukcji auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opony deszczowe - co to jest?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamienników opon?

REKLAMA

Nie każdą oponę możemy zamienić na dowolny model. Co więcej, niekiedy decyzja o wyborze samej opony pociąga za sobą inne modyfikacje zawieszenia pojazdu. Stosowanie zamienników opon najczęściej wiąże się także ze zmianą średnicy opon i felg. Ogólnie rzecz biorąc, zamienniki powinny być dobierane zgodnie z kilkoma regułami montażowymi.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że całkowita średnica zewnętrzna koła (wysokość opony wyrażona w milimetrach, liczona od ziemi aż do czoła bieżnika) powinna pozostać jak najbliższa średnicy oryginalnego koła. Według ekspertów średnica zewnętrzna wybranego zamiennika powinna mieścić się w zakresie od 1,5% do 2% średnicy zewnętrznej oryginalnego rozmiaru.

Zastosowanie niewłaściwego rozmiaru może wywołać nie tylko problemy mechaniczne, związane z montażem koła (np. ocieranie opony o nadkola), ale także błędy we wskazaniach licznika prędkości. Przykładowo jeżeli średnica zamiennika będzie większa od średnicy pierwowzoru, to licznik może

Zobacz też: Opony, a zużycie paliwa

wskazywać prędkość niższą niż w rzeczywistości, i odwrotnie – przy zamienniku o mniejszej średnicy, licznik będzie przekłamywał na plus. Ponadto, w wielu pojazdach wyposażonych w system ESP, komputer może zinterpretować niewłaściwy rozmiar zamienników jako stan awaryjny. Dlatego tak ważnym jest, aby dobierając zamienniki opon, pamiętać nie tylko o zgodności średnic zewnętrznych opon, ale także indeksów prędkości i nośności z oryginałem.

Szerokość opony zależy bezpośrednio od szerokości felgi, na którą opona będzie założona. Dlatego często zdarza się, że wraz ze zamianą opon zachodzi konieczność zakupu nowych felg do samochodu. Oczywiście najprostszą metodą, aby wybrać odpowiedni komplet, jest znalezienie właściwego dla naszego auta modelu w katalogu. Inaczej sprawa ma się w przypadku felg, których nie znajdziemy w broszurach, czy felg używanych. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak otwór centrujący, rozstaw śrub mocujących w samochodzie oraz tzw. offset (ET z niem. Einpress Tiefe), czyli odległość od płaszczyzny montażu felgi do jej środka symetrii. „Parametr ET decyduje o rozstawie kół na osi. Im jest on większy, tym koło przesunięte jest bardziej w głąb auta, chowając się w nadkolu. Jednocześnie zmniejsza się rozstaw kół na manipulowanej osi samochodu, czego wynikiem może być słabsze trzymanie się drogi. I odwrotnie – w przypadku mniejszego ET, koło będzie wystawać na zewnątrz auta, zwiększając rozstaw. Nie oznacza to jednak, że parametr ten możemy dowolnie zmieniać. Jest to możliwe wyłącznie w granicach normy podanej przez producenta” - mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. Technicznych Bridgestone.

Zobacz też: Jak wybrać opony idealne?

Jak wybrać odpowiedni zamiennik opony?

Istnieje kilka sposobów, aby się upewnić, czy opona w rozmiarze innym niż obecna będzie współgrać z naszym autem. Po pierwsze, informację o dopuszczalnych rozmiarach wraz ze wskazanymi ciśnieniami powietrza możemy znaleźć na słupku drzwiowym nadwozia. Jeśli taka informacja tam nie widnieje, drugim miejscem, gdzie może ona się znajdować, jest instrukcja obsługi auta. Może oczywiście się zdarzyć, że producent auta nie zamieścił wymaganych danych ani w aucie, ani w jego instrukcji. W takiej sytuacji możemy się pokusić o samodzielny wybór zamiennika.

W takim przypadku najlepiej sięgnąć do tabeli zamienników, które są dostępne w większości warsztatów i serwisów opon. Na podstawie rozmiaru opony, zamontowanej na feldze auta, możemy znaleźć właściwy zamiennik oraz dobrać odpowiednią do niego felgę. Jednak w trosce o własne bezpieczeństwo warto zasięgnąć także wiedzy eksperta – wyspecjalizowanego serwisu lub firmy tuningowej, które łatwo odnaleźć za pomocą wyszukiwarki na stronie: http://locator.bridgestone.eu. „Samodzielne dobranie zamienników to decyzja, która może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niewłaściwy zamiennik może ocierać się o elementy nadkola i zawieszenia, co w efekcie doprowadzi do ich uszkodzenia, a te bezpośrednio oddziałują na zachowanie pojazdu podczas jazdy. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniu promienia skrętu samochodu czy blokowaniu ruchu obrotowego kół podczas manewrów” – stwierdza Michał Jan Twardowski.

W sezonie zimowym, inaczej niż latem, zaleca się stosować zamienniki o mniejszej szerokości i wyższym profilu. Taka zamiana wynika głównie z większego nacisku na jednostkę powierzchni bieżnika opony, dzięki czemu zimowa opon lepiej przenosi moment obrotowy na nawierzchnię. Węższe opony to także bardziej skuteczny manewr hamowania na pokrytych śniegiem i błotem nawierzchniach. Jednakże stosowanie zamienników zimą zalecane jest przeważnie wtedy, gdy omijamy główne drogowe arterie. W przypadku podróżowania dobrze utrzymanymi trasami np. autostradą lub drogą szybkiego ruchu, nie ma potrzeby rezygnować z szerokiego ogumienia o niskim profilu. Zimą należy przede wszystkim pamiętać o niezawodnym ogumieniu. Opony serii Bridgestone Blizzak LM-32 to najodpowiedniejsze rozwiązanie na trudne zimowe warunki w Europie.

Zobacz też: Negatywny wpływ soli na opony

Warto pamiętać, że przy zastosowaniu zamienników opon, zmienią się także parametry trakcyjne samochodu, jak i jego efektywność paliwowa. W zależności od zamiennika, parametry te mogą ulec poprawie lub pogorszeniu. Dla przykładu, opony o szerszym przekroju zapewnią lepsze prowadzenie na suchej nawierzchni, przy jednocześnie większym zużyciu paliwa, natomiast wysokie i cieńsze opony np. z rodziny Bridgestone Ecopia – mniejsze opory toczenia i wyższy komfort jazdy. Wielu kierowców decyduje się na zamienniki kierując się również względami estetycznymi. Felgi o większej średnicy i szerokie opony, takie jak Bridgestone Potenza S001 o niskim profilu znacznie poprawiają wygląd samochodu. Natomiast, mniejsze i węższe zamienniki są na ogół tańsze od opon o większej średnicy. Istotne jest to, że montując opony o większej średnicy, ich profil będzie na ogół niższy niż opon fabrycznie zamontowanych na aucie. Najważniejsze, aby za zmianą szerokości opony szła także zmiana wysokości jej profilu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA