REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"?

Max Trela
Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia
Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki prostym i tanim zabiegom możemy przedłużyć okres eksploatacji opon samochodowych. Właściwe użytkowanie, serwis i konserwacja mogą przynieść konkretne oszczędności.

Co oznacza dbać o opony i jak to robić? Aby wydłużyć żywotność opon warto regularnie i często sprawdzać ciśnienie w ogumieniu. Niewłaściwy jego poziom skutkuje zbyt szybkim zużyciem ogumienia. Zbyt małe ciśnienie w oponach zwiększa zużycie bieżnika na krańcach, a zbyt wysokie ciśnienie w środkowej jego części. Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa również na bezpieczeństwo jazdy.

REKLAMA

Zobacz też: Ciśnienie w oponach – jakie powinno być prawidłowe, jak wpływa na spalanie?

REKLAMA

Po drugie warto sprawdzać stan bieżnika – zwłaszcza kiedy opony nie są nowe i swoje już przejechały. Większość z obecnie dostępnych na rynku opon posiada specjalne, zatopione w swojej strukturze, oznaczenia informujące o krańcowym zużyciu opony (wytarciu bieżnika). Jazda na takich kołach jest bardzo nieodpowiedzialna i może stwarzać poważne zagrożenia na drodze.

Trzecim sposobem na dobrą kondycję opon jest ich okresowa rotacja. Zaleca się, aby zamieniać opony miejscami na osi (prawą oponę przekładamy na lewą stronę i na odwrót...) już po przejechaniu 10-15 tys. km. Jeśli posiadamy opony kierunkowe taka zamiana jest oczywiście niemożliwa – wówczas należy zamienić opony między przednią a tylną osią.

Kolejną czynnością, która pozwala na bezpieczne używanie opon jest ich wyważanie. Zawsze po zamontowaniu opony na obręcz należy w specjalnie do tego przeznaczonej maszynie tzw. wyważarce przeprowadzić wyważenie opony. Jeśli opona nie jest wyważona to komfort jazdy autem nie będzie wysoki, a sama opona będzie ulegała stopniowemu zniszczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O pielęgnacji słów kilka:

Wcześniej wymienione sposoby „oszczędzania” opon skutecznie wpływają na zmniejszenie zużycia bieżnika opony. Oprócz tego warto dbać również o boki opony i nie chodzi jedynie o estetyką.

Na rynku są dostępne środki chemiczne, które „nabłyszczają” gumę. Oprócz oczywistych zalet w postaci efektu czystości (mokra opona), maja one jeszcze jedną zaletę. Chronią oponę przed szkodliwym efektem działania promieni UV.

Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?

REKLAMA

Używając takich środków chemicznych należy jednak bardzo uważnie zapoznać się ze sposobem ich użycia i trzymać się ściśle zaleceń producenta. Chemia może w takim samym stopniu pomóc jak i zaszkodzić. Dlatego radzimy trzymać się sprawdzonych marek, a nie najtańszych specyfików o nieznanym składzie i wątpliwym działaniu.

6 zasad jak dbać o opony:
1. Jazda ekonomiczna sprzyja dłuższej eksploatacji opon. Unikaj gwałtownego ruszania, hamowania i szybkiego pokonywania zakrętów.
2. Ostrożnie w krawężnikami! Najczęstsze uszkodzenia opon dotyczą ścianek bocznych i kordu - większość z nich powstaje w wyniku zbyt agresywnego (szybkiego) pokonywania przeszkód.
3. Do jazdy latem służą opony letnie, zimą zimowe. Opony uniwersalne będą się szybciej zużywać niż sezonowe w każdych warunkach.
4. Odpowiednio przechowuj opony sezonowe.
5. Używaj "kosmetyków do opon" - zabezpieczają one gumę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
6. Dbaj o kondycję zawieszenia. Zbieżność i geometrię sprawdzaj co 30 tyś km.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA