| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Aquaplaning - co to jest, jak unikać zjawiska poduszko wodnej?

Aquaplaning - co to jest, jak unikać zjawiska poduszko wodnej?

O zjawisku aquaplaningu mówimy wtedy, gdy pomiędzy powierzchnią opony a podłożem dojdzie do powstania utrzymującej się warstwy wody. Bieżnik nie może efektywnie odprowadzić nadmiaru wody, w konsekwencji czego następuje utrata przyczepności i kontroli nad pojazdem.

Zjawisko aquaplaningu to utrata kontaktu opony z podłożem, co możemy zaobserwować podczas jazdy dzięki wystąpieniu kilku symptomów. Jednym z nich jest płynięcie samochodu, który nie reaguje na ruchy kierownicy. Pojazd może jednak również i w inny sposób sygnalizować utratę przyczepności. Najczęściej rośnie głośność toczenia opon lub obroty silnika. Jeśli samochód posiada system ESP, włączy się kontrolka alarmowa.

Gdy zaobserwujemy wystąpienia zjawiska aquaplaningu należy zachować bezwzględny spokój nie wykonywać dynamicznych ruchów kierownicą, nie hamować ani nie przyspieszać, ponieważ pojazd w danej chwili nie jest kontrolowalny. Najlepiej pozwolić, aby samochód samoczynnie stracił prędkość i aby powróciła przyczepność.

Jednym z najważniejszych czynników pomagających redukować ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Przyjmuje się, że opona o właściwym ciśnieniu około 2 barów posiada teoretyczną granicę wystąpienia aquaplaningu przy prędkości 70km/h i tafli wody o głębokości 5-7 mm. Jeśli opona ma niższe ciśnienie np. 1 bara, to wartość prędkości obniża się do 50km/h.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK