| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Mercedes A klasa W168: wymiana przegubu drążka kierowniczego

Mercedes A klasa W168: wymiana przegubu drążka kierowniczego

Uszkodzony przegub drążka kierowniczego negatywnie wpływa na prowadzenie pojazdu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić końcówkę drążka kierowniczego w Mercedesie klasy A W168.

Pierwszy krok to zakup odpowiedniej końcówki drążka kierowniczego. Zalecamy wybrać części sprawdzonych producentów. Zdarzają się przypadki, że tanie zamienniki ulegają uszkodzeniu już po kilku dniach. Wyegzekwowanie gwarancji może okazać się bardzo problematyczne. Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koła i uniesienie samochodu.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

Do wykonania tej czynności wystarczy nam tradycyjny lewarek. Podkładamy kliny pod tylne koła i podstawiamy „kobyłki” pod przód auta. Odkręcamy do końca śruby mocujące i zdejmujemy koło. Teraz odkręcamy o kilka obrotów nakrętkę ustalającą, po wewnętrznej stronie drążka kierowniczego, przytrzymując jednocześnie przegub za pomocą klucza płaskiego.

Następnie luzujemy o kilka obrotów nakrętkę samoblokującą przegubu drążka kierowniczego, przytrzymując kluczem imbusowym czop przegubu. Odkręcamy nakrętkę do końca gwintu. Posłuży ona jako oparcie ściągacza i ochroni zwoje gwintu przed uszkodzeniami. Teraz za pomocą ściągacza wyciskamy przegub drążka kierowniczego ze zwrotnicy i odkręcamy całkowicie nakrętkę samoblokującą.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

W przypadku braku ściągacza musimy wybić końcówkę drążka za pomocą młotka. Jeżeli jest ona całkowicie uszkodzona, można wykonywać to bardziej swobodnie. Pamiętajmy, żeby oznaczyć położenie przegubu na drążku kierowniczym, najlepiej nanieść oznaczenie na obydwu elementach. Teraz odkręcamy całkowicie przegub z drążka kierowniczego i liczymy ilość wykonanych obrotów. W ten sposób ułatwimy sobie montaż.

Przechodzimy do montażu. Wkręcamy przegub na drążek kierowniczy, zachowując odpowiednią liczbę obrotów. Następnie regulujemy położenie przegubu zgodnie z naniesionymi wcześniej oznaczeniami i dokręcamy nakrętkę ustalającą, przytrzymując jednocześnie przegub za pomocą klucza płaskiego. Należy robić to bardzo ostrożnie tak, żeby nie została skręcona osłona elastyczna.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Czyścimy stożek przegubu i osadzamy przegub drążka kierowniczego na zwrotnicy i dokręcamy nową nakrętkę samoblokującą. Teraz zakładamy koła i dokręcamy śruby mocujące. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Najczęściej oznaczenia i liczenie gwintów nie daje pewności zachowania zbieżności i musimy udać się na jej ustawienie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK