REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana sprężyn i amortyzatorów

Robert Kuśpiel
Uszkodzone amortyzatory lub sprężyny obniżają bezpieczeństwo i komfort jazdy
Uszkodzone amortyzatory lub sprężyny obniżają bezpieczeństwo i komfort jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone amortyzatory lub sprężyny obniżają bezpieczeństwo i komfort jazdy. W poradniku tym dokonamy wymiany amortyzatorów i sprężyn w Oplu Omega B i B FL.

Porada zostanie podzielona na dwie części. Na początku zajmiemy się przednim zawieszeniem. Dokonamy tutaj wymiany amortyzatorów i sprężyn. Przed podjęciem pracy należy zakupić odpowiednie sprężyny i amortyzatory do naszego auta. Oczywiście można wymieniać te podzespoły niezależenie. Zalecamy wybierać sprawdzone amortyzatory, znanych firm. Produkty „No name” mogą nam długo nie posłużyć.

REKLAMA

Przy sprężynach bardzo istotne jest z jakiego źródła pochodzą. Większość z nich ma zupełnie inną charakterystykę niż oryginalne. Mogłoby się wydawać, że jest to dla nas bez znaczenia. Różnicę zauważymy po zamontowaniu zamiennika. Najczęściej sprężyny nie utrzymują ciężaru auta i zawieszenie obniża się. Może to być nawet 20mm lub więcej. Efekt wizualny jest interesujący. Jednak auto traci na prowadzeniu, jest zupełnie inna amortyzacja.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana tylnych tarcz i klocków

Przednie zawieszenie

REKLAMA

Do wykonania pracy będzie nam potrzebny podnośnik. Możemy skorzystać z platformy warsztatowej lub tradycyjnego lewarka pamiętając o podstawkach. Luzujemy śruby koła i podnosimy samochód. Zdejmujemy koło i mamy dostęp do wszystkich mocowań. Na początku odpinamy z kolumny przewody czujnika zużycia klocków oraz czujnik prędkości obrotowej koła razem z przewodem hamulcowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz należy zdemontować zacisk hamulca. Odkręcamy prowadniki i powoli zsuwamy zacisk. Nie należy odłączać przewodów hamulcowych gdyż będzie wymagane odpowietrzenie całego układu. Zacisk podwieszamy za pomocą druta. Swobodne zwisanie zacisku może doprowadzić do uszkodzenia przewodów. Następnie odkręcamy łącznik stabilizatora.

W przypadku problemów z odkręceniem nakrętki należy przytrzymać sworzeń kulisty za pomocą klucza płaskiego. Kolejny krok to odkręcenie kolumny zawieszenia od zwrotnicy. Może się zdarzyć, że śruby mocujące będą skorodowane. Zalecamy polać je preparatem odrdzewiającym. Po wyjęciu śrub odciągamy zwrotnicę na zewnątrz samochodu. Teraz będzie nam potrzebny kolejny podnośnik. Podkładamy go od dołu kolumny w celu zabezpieczenia jej przed upadkiem podczas demontowania górnych mocowań.

Otwieramy przednią maskę i wykręcamy nakrętkę mocującą przy gnieździe kolumny za pomocą klucza oczkowego 24. Tłoczysko najlepiej przytrzymać również za pomocą klucza oczkowego, trochę mniejszego – 11. Wyjmujemy kolumnę z samochodu i przystępujemy do wymiany amortyzatora lub sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż kolumny zawieszenia

REKLAMA

Do tej operacji będzie nam potrzebny specjalny ściągacz. Jest on do kupienia w sklepach motoryzacyjnych lub serwisach aukcyjnych. Jego cena to około 30 złotych. Nie należy stosować „domowych wynalazków” może to doprowadzić do wypadku. Ściągacz zakładamy solidnie na zwoje sprężyny tak, żeby objął wszystkie. Sprężynę ściskamy do momentu aż będzie można ją swobodnie poruszać.

Odkręcamy nakrętkę mocującą łożysko oporowe kolumny zawieszenia. Będzie nam do tego potrzebny klucz oczkowy do podtrzymywania tłoczyska. Demontujemy podkładkę i zdejmujemy łożysko oporowe z tłoczyska. Wyjmujemy wszystkie elementy montażowe i wyciągamy amortyzator razem z dolnym pierścieniem mocującym. W przypadku kiedy wymieniamy samą sprężynę należy ją poluzować. Ściągacz rozkręcamy powoli.

Przechodzimy do montażu. Jeżeli mamy nową sprężynę to montujemy ją do ściągacza i ściskamy. Wkładamy do sprężyny amortyzator i instalujemy wszystkie części montażowe. Pamiętajmy, żeby zachować odpowiednią kolejność. Na końcu dokręcamy łożysko oporowe za pomocą nowej nakrętki. Luzujemy ściągacz, rozprężając powoli sprężynę. W ten oto sposób mamy przygotowaną kolumnę do ponownego montażu w naszym aucie.

Wsadzamy kolumnę od dołu i załapujemy górną śrubę mocującą po czym przykręcamy ją solidnie. Mocujemy kolumnę do zwrotnicy oraz instalujemy łącznik stabilizatora. Osadzamy zacisk hamulca i dokręcamy go. Na końcu pozostaje nam podpiąć wszystkie kable i przewody do kolumny. Dokręcamy koło i opuszczamy samochód. W taki sam sposób postępujemy po drugiej stronie auta. Pamiętajmy, że wymiany w zawieszeniu wykonujemy parami.

Tylne zawieszenie

W przypadku tylnego zawieszenia mamy znacznie mniej pracy. Zasada doboru nowych sprężyn i amortyzatorów jest taka sama jak w przypadku przedniego zawieszenia. Tylne zawieszenie w Oplu Omega nie zezwala na jednoczesne wymontowanie amortyzatorów. W zależności od rodzaju nadwozia, wymiana przebiega nieco inaczej.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola manualnej skrzyni biegów

W sedanie na początku demontujemy z mocowania amortyzatora osłonę. Teraz wykręcamy nakrętkę, która mocuje amortyzator. Najlepiej przytrzymać tłoczysko za pomocą klucza płaskiego 7. W kombi należy unieść dywanik podłogi bagażnika i odkręcić 4 śruby osłony mocowania amortyzatora. Następnie odkręcamy nakrętkę amortyzatora i zdejmujemy gumowy zderzak razem z talerzem.

Kolejne kroki są identyczne dla obydwu typów nadwozia. Musimy unieść tył auta. Robimy to za pomocą tradycyjnego lewarka lub platformy warsztatowej. Jeżeli nasze auto posiada regulowaną wysokość zawieszenia to należy zdjąć klamrę sprężystą i odłączyć przewód ciśnieniowy od amortyzatora. W kolejnym kroku będzie nam potrzebny dodatkowy lewarek. Kładziemy na niego kawałek deski i podkładamy pod wahacz i delikatnie go unosimy.

Odkręcamy śrubę mocującą wahacz do amortyzatora i wyjmujemy go. Nie należy opuszczać tylnego koła do czasu zamontowania nowego amortyzatora.

Przystępujemy do montażu. Wsadzamy nowy amortyzator od dołu i załapujemy go śrubą do wahacza. Instalujemy na górze gumowy zderzak razem z talerzem i dokręcamy nową nakrętką.

Podłączamy przewód ciśnieniowy do amortyzatora, który występuje przy regulowanym zawieszeniu. Teraz dokręcamy śrubę od dolnego mocowania i opuszczamy samochód. Pamiętajmy o wcześniejszym usunięciu podnośnika spod wahacza tylnego. Na końcu dokręcamy nakrętkę tłoczyska amortyzatora. Dodatkowo w sedanie montujemy gumową osłonę górnego mocowania amortyzatora. W kombi instalujemy osłonę i opuszczamy poszycie bagażnika.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola automatycznej skrzyni biegów

Przystępujemy do wymiany sprężyny tylnego zawieszenia. Na początku podnosimy tył samochodu. Wystarczy do tego tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Teraz odłączamy przewód hamulcowy z uchwytu na wahaczu. Jeżeli mamy regulowane zawieszenie to należy odłączyć od wahacza drążek łączący czujnika. Kolejny krok to odłączenie układu wydechowego. Nie należy go całkowicie demontować. Wystarczy opuścić go o około 20 cm i podwiesić na drucie.

Podkładamy podnośnik pod wahacz i delikatnie go unosimy. Odkręcamy śrubę mocującą amortyzator do wahacza. Następnie odłączamy od przekładni kostki czujników prędkości obrotowej kół. W tym momencie będzie nam potrzebny kolejny podnośnik. Podpieramy nim przekładnię i odkręcamy od podwozia bloczki tłumiące. Dopiero teraz możemy zacząć wyjmować sprężynę.

Opuszczamy powoli tylną oś do momentu aż będzie możliwe wyjęcie sprężyny. Demontujemy ją razem z gumowymi pierścieniami amortyzującymi. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Zalecamy wymienić pierścienie amortyzujące na nowe. Montujemy sprężynę na swoje miejsce i unosimy tylną oś tak, żeby bloczki tłumiące stykały się z podwoziem, po czym przykręcamy je.

Wkręcamy dolną śrubę amortyzatora. Wpinamy złącza czujników i instalujemy układ wydechowy. W autach z regulowany zawieszeniem, dokręcamy drążek łączący czujnika. Na końcu montujemy na wahaczu przewód hamulcowy i zakładamy koło. Po drugiej stronie auta postępujemy taki sam sposób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA