REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra H/Zafira B: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B wymiana amortyzatorów i sprężyn
Opel Astra H/Zafira B wymiana amortyzatorów i sprężyn

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone amortyzatory mają negatywny wpływ na prowadzenie auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić amortyzatory i sprężyny w modelu Opel Astra H i Zafira B.

Uszkodzone amortyzatory można łatwo zdiagnozować bez wizyty w stacji diagnostycznej. Dociskamy narożnik auta i puszczamy. Samochód powinien szybko wrócić w oryginalne położenie. Jeśli auto "buja się", to znak, że amortyzatory nie pracują jak należy. Dokładny pomiar ich sprawności uzyskamy udając się na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia zawieszenia.

REKLAMA

Przed tym zalecamy przeprowadzić oględziny amortyzatorów. W wielu przypadkach po kontroli wzrokowej będziemy w stanie stwierdzić jak jest ich stan - np. amortyzatory olejowe ciekną w sytuacji skrajnego zużycia lub awarii.

Przechodzimy do demontażu. Na początku zaczniemy od przedniej osi. Tutaj czeka nas więcej pracy, ponieważ należy wymontować całą kolumnę zawieszenia. W modelu Zafira wymagane jest przeprowadzenie kilku dodatkowych czynności.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana żarówek

REKLAMA

Na początku otwieramy przednią maskę i demontujemy osłonę przegrody czołowej, przed tym wymagany jest demontaż kratki podszybia. Następnie odczepiamy i odciągamy boczną osłonę gniazda zamocowania całej kolumny. Dalsze czynności są identyczne zarówno dla Astry H jak i Zafiry B. Najpierw należy unieść samochód. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z platformy warsztatowej wykonanie całej pracy będzie znacznie łatwiejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W innym przypadku korzystamy z tradycyjnego lewarka oraz podstawek. Luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Następnie odkręcamy je do końca i zdejmujemy koło. Podczas pracy z podnośnikiem należy zachować szczególną ostrożność. Kolejny krok jest zależny od tego jaką wersję posiadamy. W przypadku modelu bez czujnika zużycia klocków należy przekręcić zabezpieczenie (znajduje się na amortyzatorze) do dołu i odłączyć złącze czujnika ABS.

Jeżeli mamy samochód wyposażony w czujnik zużycia klocków to przesuwamy pierwsze zabezpieczenie do dołu a następnie obracamy drugie w lewą stronę. Następnie odpinamy złącze czujnika ABS i zużycia klocków hamulcowych. W przypadku aut z regulowanym zawieszeniem należy odpiąć cztery złącza wtykowe oraz odkręcić czujnik razem ze wspornikiem od kolumny zawieszenia.

REKLAMA

Teraz odłączamy miękki przewód hamulcowy, który jest zamocowany na kolumnie zawieszenia. Przechodzimy do demontażu łącznika stabilizatora. Kluczem płaskim trzymamy za przewód kulisty i za pomocą drugiego klucza odkręcamy nakrętki mocujące. Wyjmujemy łącznik i przystępujemy do oddzielenia kolumny od zwrotnicy. W tym celu polecamy oznaczyć, w którym miejscu znajdują się nakrętki śrub.

Odkręcamy je i podpieramy całą zwrotnicę, można to zrobić za pomocą drewnianego klocka lub podnośnika. Otwieramy przednią maskę i podważamy pierścień zabezpieczający z gniazda kolumny. W serwisach jest stosowane specjalne urządzenie. My możemy postarać się zrobić to za pomocą śrubokręta. Podczas demontażu i tak ulegnie on zniszczeniu. Przy montażu należy pamiętać o zamontowaniu nowego. Kolumnę zawieszenia wyjmujemy do dołu.

Teraz możemy przejść do jej rozłożenia. W celu wymiany amortyzatora lub sprężyny sposób postępowania jest taki sam. Do przeprowadzenia tej operacji będzie nam potrzebny ściągacz do sprężyn. Można go kupić za kilka złotych na serwisach aukcyjnych lub w sklepach motoryzacyjnych. Ściągacz mocujemy w imadle. Musi być solidnie zamocowany, żeby nie doszło do jego poluzowania podczas napinania sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana łożyska koła przedniego i tylnego

Montujemy w nim kolumnę i zaczynamy skręcać śrubę na ściągaczu. W przypadku samochodów z regulowanym zawieszeniem musimy uważać, żeby nie uszkodzić regulatora ciśnienia przy amortyzatorze. Sprężyna musi być ściśnięta do takiego momentu aż amortyzator będzie mógł się swobodnie poruszać. Zakładamy klucz na tłoczysko amortyzatora i drugim odkręcamy nakrętkę mocującą.

Wyjmujemy wszystkie elementy w odpowiedniej kolejności. Po tym oddzielamy kolumnę od sprężyny. Warto przejrzeć poszczególne części kolumny zawieszenia czy nie posiadają oznak zużycia lub czy nie mają uszkodzeń. W przypadku wymiany sprężyny należy delikatnie luzować ściągacz. Po wyjęciu jej montujemy nową po czym musimy ją ponownie ścisnąć. Pamiętajmy, że amortyzatory jak i sprężyny wymieniamy tylko i wyłącznie parami.

Całą kolumnę składamy w odwrotnej kolejności. Możemy teraz przejść do zamontowania jej w nadwoziu samochodu. Wkładamy ją na swoje miejsce i podpieramy od dołu za pomocą drewnianego klocka. Na początku montujemy nowy pierścień zabezpieczający, który składa się z dwóch połówek. Teraz przykręcamy kolumnę na dole zwrotnicy. Zalecamy użyć do tego nowych śrub z nakrętkami samoblokującymi.

Pamiętajmy o ustawieniu śrub zgodnie z wcześniej naniesionymi oznaczeniami. Przykręcamy solidnie śruby kolumny, dociągając je stopniowo i równocześnie. Teraz przykręcamy łącznik stabilizatora. Odbywa się to w odwrotnej kolejności do demontażu. Tutaj również należy zastosować nowe nakrętki. Wpinamy przewód hamulcowy w amortyzator. Pozostaje nam podłączyć czujniki w zależności od wyposażenia.

Po drugiej stronie samochodu postępujemy w taki sam sposób. Dla pewności warto udać się na sprawdzenie geometrii zawieszenia.

Przechodzimy do tylnej osi. Tutaj cała wymiana jest znacznie łatwiejsza. Podobnie jak w przypadku przedniej osi, amortyzatory i sprężyny wymieniamy tylko i wyłącznie parami.

Do przeprowadzenia wymiany również będzie nam potrzebny podnośnik. Luzujemy śruby koła i podnosimy auto. Odkręcamy je do końca i zdejmujemy koło. Jeżeli mamy wersję z regulowanym zawieszeniem musimy odpiąć złącze regulatora ciśnienia przy amortyzatorze. W tym momencie będzie nam potrzebny dodatkowy podnośnik. Za jego pomocą podnosimy wahacz zawieszenia tylnego. Ustawiamy go pod amortyzatorem, żeby uniemożliwić wysunięcie się sprężyny.

Pamiętajmy o dobrym podparciu i zabezpieczeniu samochodu, żeby nie doszło do jego upadku. Teraz odkręcamy dolną śrubę amortyzatora a następnie górną i wyjmujemy go z mocowania. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Zakładamy koło i po drugiej stronie samochodu wykonujemy całą operację w odwrotnej kolejności. Jak widać sprężyna jest zamontowana niezależnie.

W przypadku jej wymiany postępujemy podobnie jak z wymianą samego amortyzatora. Luzujemy śruby koła i podnosimy samochód. Zdejmujemy koło i podstawiamy drugi podnośnik pod wahacz podłużny. Podnosimy go i odkręcamy dolną śrubę amortyzatora. Teraz opuszczamy go do momentu aż tylne zawieszenie będzie swobodnie wisieć. Przyciskamy zawieszenie do dołu i wyjmujemy sprężynę razem z dolnym i górnym pierścieniem amortyzującym.

Zwróćmy uwagę, żeby nie doszło do nadmiernego rozciągnięcia przewodów hamulcowych. Zdejmujemy pierścienie amortyzujące i przekładamy na nowe sprężyny, jeżeli są uszkodzone koniecznie musimy zakupić nowe. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, żeby dokręcić dokładnie wszystkie mocowania.

Jeżeli wymiany dokonywaliśmy razem z przednimi sprężynami lub amortyzatorami to warto pojechać na sprawdzenie geometrii po wymianie wszystkich elementów. Kupując amortyzatory zalecamy wybór sprawdzonych marek. Tanie zamienniki mogą się okazać bardzo złym rozwiązaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA