| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Wymiana górnych wahaczy w Mercedesie W210 E200

Wymiana górnych wahaczy w Mercedesie W210 E200

Tym razem pokażemy, jak w zaciszu własnego garażu, dokonać wymiany górnych wahaczy.

  • pojemność silnika 1998 cm3
  • typ silnika wielopunktowy wtrysk z kompresorem
  • moc silnika 186 KM przy 5300 obr/min
  • maks. moment obrotowy 260 Nm

Niestety w tym typie Mercedesa nie można dokonać wymiany samych zużytych sworzni, lecz trzeba wymienić całe górne wahacze. Zaczynamy od wymiany lewego wahacza. Pierwszym etapem demontażu jest wymontowanie zbiornika z płynem do spryskiwaczy.

Zobacz również: Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Aby wymontować go całkowicie należałoby poświecić dużo czasu, dlatego prezentujemy skróconą wersję. Po pierwsze należy odpiąć klemę plusową od akumulatora, aby nie pojawił się żaden błąd w komputerze. Następnie odpinamy wszystkie przewody elektryczne i przewody prowadzące od zbiornika do spryskiwaczy. Teraz trzeba tylko odkręcić jedną śrubę i możemy już wypiąć z zatrzasku zbiornik, nie odpinając reszty przewodów, ponieważ zajęłoby to nam zbyt wiele czasu.

Zatrzask mocujący zbiornik znajduje się w jego tylnej części i jego wypięcie trzeba przeprowadzić ostrożnie, ponieważ możemy go bardzo łatwo uszkodzić. Gdy już nam się to uda należy delikatnie, aby nie zerwać żadnego przewodu, położyć go obok na bloku silnika.

Po udanym demontażu mamy już dostęp do pierwszej śruby, którą luzujemy grzechotką z przedłużką i przytrzymujemy jej drugą część z drugiej strony. Swobodny dostęp do wahacza uzyskamy po podniesieniu auta za pomocą podstawowego lewarka, który znajdziemy w bagażniku naszego MB. Następnie odkręcamy nakrętkę, która znajduje się na sworzniu i wybijamy ją za pomocą młotka. Oczywiście pamiętając, aby zrobić to delikatnie i nie zepsuć gwintu na niej. Długą śrubę, którą na początku poluzowaliśmy, możemy teraz zupełnie wykręcić i wyjąć zużyty wahacz. Nowy montujemy w analogicznej kolejności pamiętając, aby najdłuższą śrubę, czyli tę którą odkręcaliśmy jako pierwszą, mocno dokręcić dopiero wtedy, kiedy auto będzie opuszczone na ziemię.

Odkręcenie prawego wahacza będzie możliwe pod odkręceniu filtra powietrza i skrzynki z modułami.

Zobacz również: Jak wymienić tuleje wspornika drążka w Mercedesie W202?

Filtr demontuje się w bardzo prosty sposób. Najpierw musimy zdjąć jego pokrywę, aby odpiąć rurę dolotu i zaślepić ją najlepiej szmatką, ażeby uniknąć przedostania się brudu, który mógłby mieć później wpływ na pracę silnika. Sama obudowa filtra zamocowana jest na zatrzaski. Żeby ją zdjąć należy tylko mocno i ostrożnie ją szarpnąć. Skrzynka z modułami składa się z dwóch części, które połączone są 4 śrubami. Po ich odkręceniu wyjmujemy płytkę z kostkami i unosimy drugą część skrzynki tak, abyśmy mogli swobodnie dostać się do śruby. Reszta czynności jest taka sama, jak w przypadku pierwszego wahacza. Na końcu tylko składamy filtr i skrzynkę modułu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK