REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Kalinowski Marcin
Jeśli zauważymy, że kierownica w naszym aucie obraca się z podejrzanym oporem, może to być wina łożyska kolumny zawieszenia fot. Fiat
Jeśli zauważymy, że kierownica w naszym aucie obraca się z podejrzanym oporem, może to być wina łożyska kolumny zawieszenia fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zauważymy, że kierownica w naszym aucie obraca się z podejrzanym oporem, a układ wspomagania jest sprawny, konieczna może być wówczas wymiana łożyska kolumny zawieszenia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

We współczesnych autach przednie zawieszenie najczęściej opiera się na tzw. kolumnie McPhersona. W rozwiązaniu tego typu amortyzator nie tylko wytłumia wstrząsy przenoszone z drogi na nadwozie, ale również odpowiada za prawidłowe ustawienie koła. Kolumna McPhersona jest elementem skrętnym - wraz ze skrętem kół obraca się również część kolumny. Jej górna część jest jednocześnie przymocowana na stałe do nadwozia. Z tego powodu w górnej części każdej kolumny znajduje się specjalne łożysko, które umożliwia jej swobodny skręt. Część ta, jak każda inna, z czasem zużywa się. Jeśli zauważymy, że kierownica chodzi ciężko, mimo sprawnego wspomagania, zapewne nadszedł czas na wymianę łożyska, choć przyczyn ciężkiej pracy układu kierowniczego może być wiele (od uszkodzonej przekładni po zbyt niskie ciśnienie w oponach).

REKLAMA

Zobacz również: Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Wymiana łożyska kolumny McPhersona nie jest skomplikowaną czynnością, choć musimy w tym celu wymontować ją z samochodu. Na początek stawiamy samochód na podnośniku, podkładamy pod tylne koła kołki, zaciągamy hamulec ręczny i wrzucamy bieg. Teraz możemy zdjąć koło (pamiętajmy o poluzowaniu śrub zanim podniesiemy auto). Na dole kolumna przymocowana jest do tzw. zwrotnicy (czyli elementu, do którego przymocowane są tarcze hamulcowe i w rezultacie całe koło) dwoma dużymi śrubami. Podkładamy pod dolny wahacz np. kawałek drewna, aby zwrotnica z zaciskiem nie upadła na ziemię. Do kolumny przyczepiony jest też przewód hamulcowy - wypnijmy go delikatnie

Zobacz galerię: samochody miejskie za 3000 zł

Od góry kolumna najczęściej przykręcona jest trzema  śrubami do górnej części nadkola. Śruby łatwo znajdziemy – są umieszczone pod maską tuż nad kołem. I tym razem należy podłożyć coś pod dolny wahacz, a następni odkręcić śruby. Uwaga, aby przy odkręcaniu kolumna nie spadła na ziemię.

Zobacz również: Jak wyeliminować trzeszczenie zawieszenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zdjęciu kolumny połowę pracy mamy już za sobą. Czeka nas teraz zdjęcie sprężyny. Od góry utrzymuje ją specjalna nakładka przytwierdzona śrubą do trzpienia amortyzatora. Pod żadnym pozorem nie wolno jej odkręcać na tym etapie. Sprężyna jest bardzo mocno ściśnięta i rozmontowanie kolumny bez jej zabezpieczenia może skończyć się tragedią. Sprężynę należy równomiernie ścisnąć dwoma lub trzema specjalnymi zaciskami (do kupienia w sklepach motoryzacyjnych i narzędziowych). Kiedy poczujemy, że jest luźna, odkręcamy ostatnią śrubę na trzpieniu i zdejmujemy poduszkę. Łożysko jest przymocowane do poduszki. Zanim je wymienimy, oczyśćmy dobrze wszystkie powierzchnie. Sprawdźmy też poduszkę amortyzatora. Jeśli zauważymy uszkodzenia, należy ją wymienić.

Montaż jest identyczny jak demontaż, tylko należy odwrócić kolejność czynności. W większości aut po demontażu kolumny ustawienie geometrii zawieszenia nie jest konieczne.

Zobacz też: Dlaczego warto wymieniać łożysko pilotujące?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA