REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Audi A3 8L: naprawa dźwigni hamulca ręcznego

Robert Kuśpiel
Naprawa dźwigni hamulca ręcznego w Audi A3. Fot. Audi
Naprawa dźwigni hamulca ręcznego w Audi A3. Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Problem z uszkodzoną dźwignią hamulca ręcznego to jedna z częstszych awarii w Audi A3. Jednak, nie ma problemu z naprawą takiej usterki. W poradniku tym pokażemy jak wykonać to najszybciej we własnym zakresie.

Problem z hamulcem ręcznym znany jest użytkownikom A3, najczęściej objawia się brakiem możliwości zaciągnięcia hamulca ręcznego. Powodem tego jest niezapinająca się zapadka. Przycisk hamulca ręcznego jest dużą plastikową częścią, która zakończona jest na końcu oczkiem. Powodem uszkodzenia jest zmęczenie materiału. Po prostu, po kilku latach eksploatacji plastikowa część hamulca ręcznego pęka.

REKLAMA

Zobacz również: Audi A3 8L: wymiana tylnych klocków

REKLAMA

Jednak taką usterkę można bez problemu wyeliminować. Na samym początku należy zaznaczyć, że nie ma potrzeby rozbijania nitów osłony. Istnieje znacznie lepszy i szybszy sposób naprawy. Na początku musimy zaopatrzyć się w serwisie Audi w sam przycisk, dostępny jest także w wersji poliftowej z chromowanym przyciskiem. Koszt zakupu serwisie to ok. 15zł.

Możemy teraz przejść do demontażu. Pierwszy krok, to zdjęcie plastikowej lub skórzanej osłony. Kiedy to zrobimy, ujrzymy metalowy korpus. Jeżeli się przyjrzymy od góry zobaczymy dwa otwory. W pierwszym porusza się trzpień i to właśnie na nim się skupimy. Ma on do środka zagięte blaszki, po to, żeby poruszał się tylko w małym zakresie. Blaszkę znajdującą się od strony przycisku odginamy, tak, żeby trzpień miał większy zakres ruchu. Teraz musimy zdemontować plastikowe osłony zębatki (czarny kolor).

Umiejscowione są one po obu stronach i przechodzą przez otwory w metalowej części, w tym miejscu się zatrzaskują. Całą operację możemy przeprowadzić płaskim śrubokrętem, oczywiście robiąc wszystko delikatnie. Kolejny krok to zdemontowanie stalowej zębatki, jest zamocowana bardzo mocno, jednak wystarczy użyć młotka, żeby wybić ją ze środka. Efektem tego jest to, że zapadka może schować się w wolne miejsce a trzpień wyjdzie z oczka starej plastikowej części (przycisku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Audi A3 8L: wymiana kierownicy

Plastikową część można też wyciągnąć do przodu, jednak musimy użyć większej siły, można się wspomóc płaskim śrubokrętem. Kiedy montujemy nowy przycisk, trzeba trzpień umieścić w oczku. Teraz możemy przejść do ponownego montażu wszystkich elementów. Oczywiście montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W ten oto sposób mamy spokój na kolejne kilka lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA