| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

Hamulce tarczowe

Aktualizacja: 23.05.2012

W tego typu hamulcach siła hamująca powstaje w wyniku tarcia pomiędzy płaską tarczą hamulcową, wirującą wraz z kołem a nieruchomymi klockami hamulcowymi, które są do niej dociskane przy pomocy specjalnych urządzeń, zwanych zaciskami hamulcowymi. »

Miernik uniwersalny

Aktualizacja: 23.05.2012

Miernik uniwersalny jest bardzo przydatnym przyrządem pomiarowym, znajdującym zastosowanie we wszystkich pracach, związanych z instalacją elektryczną samochodu. »

Układ korbowy silnika

Aktualizacja: 23.05.2012

Układ korbowy silnika spalinowego zajmuje się zamianą ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego. »

Rozrusznik

Aktualizacja: 23.05.2012

Rozrusznik samochodowy jest silnikiem prądu stałego o stosunkowo dużej mocy, z urządzeniem sprzęgającym, dzięki któremu obroty jego wirnika są przekazywane za pośrednictwem koła zamachowego na wał korbowy silnika podczas rozruchu. »

Hamulce

Aktualizacja: 23.05.2012

Hamulce samochodowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: tarczowe, oraz bębnowe. Spotykane w niektórych starszych typach pojazdów hamulce taśmowe (działające na wał napędowy), używane jako hamulce postojowe, nie są już stosowane. »

Sprzęgło

Aktualizacja: 23.05.2012

Sprzęgło jest urządzeniem (elementem lub zespołem elementów), dzięki któremu obroty jednego wału są przenoszone na drugi wał. W samochodzie sprzęgło przenosi obroty wału korbowego, a tym samym sprzężonego z nim koła zamachowego na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. »

Oleje w samochodzie

Aktualizacja: 23.05.2012

Oleje w samochodzie pełnią bardzo ważną funkcję: smarują i równocześnie oczyszczają bardzo wiele mechanizmów. Bez należytego smarowania silnik przestałby pracować już po kilku minutach. Niewiele dłużej wytrzymałyby skrzynia biegów i mechanizm różnicowy. »

Alternator

Aktualizacja: 23.05.2012

Alternator jest prądnicą prądu przemiennego z wbudowanym wewnętrznym układem prostownika, dzięki czemu może być używany do zaopatrywania w energię elektryczną stałoprądową instalację samochodową. »

Synchronizator, synchronizowana skrzynia biegów

Aktualizacja: 23.05.2012

Te proste, z punktu widzenia techniki urządzenia są tak pomocne przy zmianie biegów, że dziś posługiwanie się manualną skrzynią biegów nie wymaga od kierowcy jakichś specjalnych umiejętności czy wyczucia. »

Klucz nasadowy

Aktualizacja: 23.05.2012

Klucze nasadowe należą do podstawowych narzędzi, służących do napraw samochodów. Z uwagi na swoją budowę są przydatne zwłaszcza do odkręcania zapieczonych śrub i nakrętek. »

Hydrauliczny podnośnik samochodowy (tzw. żaba)

Aktualizacja: 23.05.2012

Najpowszechniej stosowanym podnośnikiem warsztatowym jest tzw. żaba. Jest to urządzenie, składające się ze stalowej ramy na kółkach w której osadzone jest obrotowo specjalne ramię, sterowane siłownikiem hydraulicznym. »

Hydrauliczny kolumnowy podnośnik samochodowy

Aktualizacja: 23.05.2012

Do podnoszenia bardzo ciężkich pojazdów stosuje się kolumnowe podnośniki hydrauliczne. Przy niewielkich wymiarach mają one bardzo duży udźwig, dochodzący nawet do kilkunastu tysięcy kilogramów. »

Panewki i półpanewki

Aktualizacja: 23.05.2012

Z uwagi na charakter obciążeń, z jakimi mamy do czynienia w czterosuwowych silnikach samochodowych, w układzie korbowym silników czterosuwowych stosuje się w nich z zasady łożyska ślizgowe. Ich najistotniejszą częścią są panewki. »

Mechaniczne podnośniki samochodowe

Aktualizacja: 23.05.2012

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła. »

Rozrząd

Aktualizacja: 23.05.2012

Dzięki niemu otwierają się i zamykają zawory nie tylko we właściwych cylindrach, ale także w najodpowiedniejszych momentach. »

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK