| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Narzędzia: gwintowniki, narzynki

Narzędzia: gwintowniki, narzynki

Gwintowniki, narzynki służą nie tylko do wykonywania nowych gwintów, ale także do naprawiania gwintów niezbyt mocno uszkodzonych, np. podczas wybijania mocno zapieczonych śrub i sworzni w zawieszeniu.

Podczas prac warsztatowych bardzo przydatnymi narzędziami są gwintowniki i narzynki. Służą one nie tylko do wykonywania nowych gwintów, ale także do naprawiania gwintów niezbyt mocno uszkodzonych, np. podczas wybijania mocno zapieczonych śrub i sworzni w zawieszeniu. Gwintownik z wyglądu przypomina śrubę lub wkręt bez łba. Zamiast niego ma koniec zaszlifowany w formie kwadratu. Od normalnego wkrętu odróżnia go zarówno kształt gwintowanej części, która jest lekko stożkowa, oraz podłużne szerokie nacięcia tej części, służące do usuwania wiórów powstających podczas gwintowania.

Ponieważ wykonane z bardzo twardej stali gwintowniki są łamliwe, zazwyczaj do gwintowania używa się dwóch lub trzech, z których pierwszy (oznaczony pojedynczą kreską na trzpieniu) ma mniejszą średnicę, niż kolejne i służy do zapoczątkowania nacinania gwintu. Z uwagi na mniejszą średnicę usuwa on bardzo mało materiału z gwintowanego otworu, dzięki czemu praca nim nie wymaga użycia siły, mogącej go zniszczyć. Ostatni w komplecie, najgrubszy z trzema kreskami na trzpieniu lub bez kresek, jest gwintownikiem kalibrującym, po użyciu którego wykonany gwint otrzymuje postać, przewidzianą w normach.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Odmianą gwintowników, służącą do szybkiego, jednorazowego gwintowania, są gwintowniki maszynowe.

Do wykonywania lub naprawiania gwintów zewnętrznych służą narzynki. Są to krążki z bardzo twardej stali z czterema otworami, z których trzy znajdują się symetrycznie na obrzeżach czwartego, z naciętym wewnątrz gwintem. Boczne otwory pełnią identyczną funkcję, jak podłużne nacięcia gwintowanej części gwintownika, czyli służą do usuwania wiórów, powstających podczas gwintowania. Do gwintowania ręcznego są konieczne specjalne pokrętki, z reguły o dwóch ramionach, w których mocuje się gwintowniki lub narzynki. Dzięki nim można swobodnie obracać gwintownikami i narzynkami, bez ryzyka przekoszenia wykonywanego gwintu.

Podczas gwintowania należy smarować powierzchnie, na których ma być nacięty lub naprawiony gwint, gęstym olejem lub smarem półpłynnym, co znacznie ułatwi gwintowanie i wpłynie pozytywnie na jakość gwintu.

Zobacz też: Amortyzatory. Zasada działania, budowa, rodzaje.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »