| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Narzędzia: przecinak, podbijak

Narzędzia: przecinak, podbijak

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób.

Do przydatnych w warsztacie i garażu narzędzi należą przecinaki i pobijaki. Są to narzędzia o nieskomplikowanej budowie, bardzo często wytwarzane samodzielnie na własne potrzeby.

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób. Przecinaki kamieniarskie służą do przecinania brył kamienia i betonu itp. Są to w każdym przypadku pręty stalowe, z jednej strony zakończone spłaszczeniem, podobnie jak najprostsze wkrętaki, przy czym spłaszczenie to ma bardzo ostre zakończenie. Uderzenia młotkiem w drugi koniec pręta powodują, że jego ostrze wcina się w obrabiany przedmiot, by w końcu przeciąć go. Najbardziej nietypowym zastosowaniem przecinaka jest odkręcanie zapieczonych dużych nakrętek lub śrub z dużymi i bardzo dużymi łbami. Jest to operacja niszcząca śruba lub nakrętka tak odkręcona z reguły nie nadaje się do dalszego użytku. Polega ona na przyłożeniu przecinaka do jednej z krawędzi sześciokątnego łba śruby i nakrętki, a następnie poprzez uderzanie młotkiem w jego drugi koniec wywieranie na nią siły udarowej, która ma podobne oddziaływanie, jak w przypadku wkrętaka udarowego. Przecinak, nacinając na dość dużą głębokość krawędź śruby lub nakrętki robi dla siebie gniazdo, dzięki czemu nie ześlizguje się z niej, a to oznacza, że uderzenia młotka mogą być bardzo silne.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Pobijakiem nazywa się zasadniczo młotki z drewnianymi obuchami. Nazwa ta przenoszona jest także na najprostsze z możliwych narzędzi. Ma ono postać dość grubego pręta o długości kilkunastu cm, wykonanego z niezbyt twardego metalu, np. mosiądzu, który służy np. do wbijania metalowych kołków, sworzni klinów i wpustów w ciasno spasowane otwory i gniazda w sytuacji, kiedy bezpośrednie uderzenia młotka we wbijany element mogłyby uszkodzić go lub jego powierzchnię. Przy pomocy pobijaków można usuwać np. czopy osi kół z łożysk, łożyska z gniazd itp. Jest to więc rodzaj izolatora pomiędzy twardym młotkiem a niezbyt twardym elementem, który należy wbić w ciasny otwór. Odmianą pobijaka jest wybijak – pręt z identycznego metalu, jak pobijak, służący do wybijania przedmiotów ciasno osadzonych w otworach, takich np. jak sworznie, kliny lub ciasno tkwiące w otworach śruby, do których oby końców jest dostęp.

Są także wybijaki wykonane ze stali, kształtem przypominające punktaki ślusarskie, od których odróżnia je płasko zaszlifowany koniec. Służą one do usuwania z przelotowych otworów pozostających w nich resztek śrub itp. Wybijaki takie mogą być używane do odkręcania dużych nakrętek i śrub z dużymi łbami w podobny sposób, jak przecinaki, ich przewagą jest to, że nie powodują tak dużych zniszczeń na nakrętkach i łbach śrub, jak przecinaki.

Zobacz też: Ząbkowanie opon

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK