| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Silniki 1.9TDI są najbardziej popularne na naszych drogach. Wyeksploatowana turbina może odebrać przyjemność z jazdy turbo dieslem. Poniżej część pierwsza poradnika, w którym pokażemy jak samemu przeprowadzić regenerację turbiny w 1.9TDI.

Silniki 1.9TDI występowały w kilku markach, przez co ich popularność wśród silników wysokoprężnych jest niepodważalna. Jest to udana konstrukcja, jednak turbina jak w każdym silniku wysokoprężnym kiedyś się wyeksploatuje. Zanim przejdziemy do regeneracji turbosprężarki pokażemy jak ją zdemontować. Jako przykład posłuży nam Audi A3 z 2000 roku. W pozostałych modelach z silnikiem 1.9TDI demontaż przebiega w podobny sposób.

Przed dokonaniem wymiany zalecamy zakupić nowy komplet uszczelek. Koszt zakupu całego kompletu nie jest duży a mamy pewność, że unikniemy nieszczelności na powierzchniach montażowych. Pamiętajmy również o uszczelkach miedzianych, które znajdują się pod śrubami przewodów olejowych. Kosztują kilka złotych i również warto je wymienić.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

- klucz płaski 8

- klucz płaski 10

- klucz nasadowy 12 mm, najlepiej na przedłużce, dzięki czemu ułatwimy sobie pracę.

- klucz płaski lub oczkowy 13

- klucz płaski nasadowy 17

- klucz koczkowy 24

- WD40 w tej pracy jest niezbędny, zazwyczaj każda ze śrub będzie zapieczona.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. II

Całą operację zalecamy wykonać z wykorzystaniem kanału. Odkręcenie kilku śrub od dołu samochodu może okazać się bardzo trudne i ryzykowne z pozycji lewarka.

Pierwszy krok to demontaż kolektora ssącego. Zdejmujemy czarną plastikową osłonę silnika z napisem 1.9 TDI. Następnie zdejmujemy rurę od intercoolera odłączając wcześniej czujnik temperatury, który znajduje się na zgięciu w okolicach przodu samochodu.

Demontujemy obejmę ściskającą rurę przy EGR, następnie przy intercoolerze. Jeśli chodzi o demontaż przy intercoolerze, najlepiej wykonać to, wyciągając lampę przednią. Teraz, poprzez miejsce, w którym była lampa wyjmujemy całą rurę.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. III

Kolejny krok to wyjęcie kawałka szerokiej plastikowej rury, która biegnie od przepływki w stronę silnika, natomiast resztę odchylamy w stronę deski rozdzielczej. Chcąc całkowicie ją odchylić, musimy ją odkręcić od silnika. Zamocowana jest na dwóch śrubach, w pobliżu odmy i pod EGR przy bloku silnika. Warto wyjąć odmę olejową w celu poprawienia dostępu

Teraz demontujemy od dołu EGR oraz rurę łączącą EGR z kolektorem wydechowym. Mamy teraz do odkręcenia dwie śruby imbusowe. Odkręcamy 3 śruby trzymające EGR w miejscu łączenia z kolektorem dolotowym. Pozostaje odłączenie przewodów ciśnieniowych od EGR.

Następnie odkręcamy drugi koniec rury łączącej EGR z kolektorem wydechowym.

Ułatwi nam to dostęp do sześciu śrub mocujących kolektor przy silniku.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »