REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: demontaż półosi

Robert Kuśpiel
Opel Omega B i B FL posiada napęd na tylną oś, Fot. Moto.wieszjak.pl
Opel Omega B i B FL posiada napęd na tylną oś, Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona półoś wymaga natychmiastowej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany półosi napędowej w Oplu Omega B i B FL.

Na samym początku warto przypomnieć, że Opel Omega B i B FL posiada napęd na tylną oś. Do wymiany nie będzie nam konieczna platforma warsztatowa. Bez problemu poradzimy sobie z pozycji tradycyjnego lewarka z podstawkami. Luzujemy śruby koła i podnosimy auto do góry. Zdejmujemy koła i mamy dostęp do wszystkich elementów.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana sprężyn i amortyzatorów

REKLAMA

Na początku należy odkręcić półoś napędową od kołnierza wahacza. Będzie nam do tego potrzebny klucz nasadowy 8. Półoś podwieszamy do nadwozia za pomocą drutu. Nie można dopuścić do jej swobodnego zwisania. Może to doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznego przegubu półosi. Pamiętajmy o zablokowaniu półosi podczas odkręcania. Najlepiej robić to za pomocą łyżki.

Również z wykorzystaniem łyżki wypychamy półoś z piasty koła. Następnie wybijamy ją z mechanizmu różnicowego gdzie znajdują się gniazda półosi. W serwisach używany jest do tego specjalny przyrząd. My posłużymy się płaskim przecinakiem. Wkładamy go pomiędzy końcówkę półosi a wałek stożkowy koła zębatego i następnie wybijamy półoś. Czynność tą wykonujemy bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić zębnika czujnika prędkości obrotowej kół. Teraz możemy swobodnie wyjąć półoś z auta.

Przystępujemy do montażu. Na początku wkładamy półoś i zabezpieczamy ją poprzez podwieszenie na drucie. Jeżeli ponownie montujemy starą półoś (była potrzeba jej demontażu, nie wymiany) to należy pamiętać o zamontowaniu nowych pierścieni zabezpieczających w nacięciu końcówki przegubu. Teraz nakładamy olej na wielowypust półosi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

Wciskamy półoś do skrzyni biegów a następnie wbijamy ją za pomocą śrubokręta do momentu aż pierścień zabezpieczający znajdzie się w swoim położeniu. Śrubokręt przykładamy do wypustu przegubu. Podczas wykonywania tej pracy musimy uważać, żeby nie uderzać w mieszek ochronny przegubu półosi. Teraz wsuwamy półoś w kołnierz, który znajduje się na wahaczu.

Następnie ustawiamy odpowiednio otwory śrub mocujących półosi. Przechodzimy do wkręcenia śrub. Wykonujemy to w kilku krokach na początku dokręcamy je o kąt 60 stopni a następnie o 15. Najwygodniej skorzystać z specjalnej tarczy kątowej. Teraz zakładamy koło i przykręcamy śruby mocujące.

Jeżeli podczas demontażu wypłynęła nam duża ilość oleju to warto sprawdzić jego poziom w skrzyni biegów. Jeśli będzie poniżej poziomu to należy uzupełnić brakującą ilość. Sposób wykonania kontroli i dolewki jest przedstawiona w osobnym poradniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA