REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana wtryskiwaczy w silniku benzynowym

Robert Kuśpiel
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone wtryskiwacze przekładają się na pracę silnika. Poważna usterka może doprowadzić do unieruchomienia auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić wtryskiwacze silnika benzynowego w modelu Omega B i B FL.

Wtryskiwacze silnika benzynowego są znacznie bardziej wytrzymałe niż w jednostce wysokoprężnej. W przypadku usterki nie należy czekać aż przestanie całkowicie pracować. Profesjonalny test wtryskiwaczy można wykonać w zakładzie zajmującym się naprawą i regeneracją wtryskiwaczy. Standardową kontrolę wykonuje się za pomocą stetoskopu, czyli słuchawek lekarskich.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż półosi

Alternatywą pozostaje tradycyjny śrubokręt. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. Należy sprawdzić czy każdy wtryskiwacz wykonuje charakterystyczne kliknięcie, które występuje przy otwieraniu i zamykaniu się dyszy. Jeżeli dochodzące dźwięki będą niewyraźne lub zdecydowanie inne, wówczas należy udać się na profesjonalny test. Można również od razu podjąć się wymiany wtryskiwacza. Jednak zalecamy upewnić się czy to na pewno wina wtryskiwacza.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

REKLAMA

Przechodzimy do wymiany. Jeśli chodzi o wtryskiwacze mamy tutaj pewien wybór. Możemy kupić używane lub oddać nasze do regeneracji. Jeżeli mamy dostęp do sprawdzonych, używanych części to warto zdecydować się na taki zakup. W regeneracji należy pamiętać, że wydajność wtryskiwacza zależy zazwyczaj od zakłady, który go regenerował. Wysoka precyzja i dokładność przekładają się na parametry jego pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początki odpinamy ujemną klemę od akumulatora. Teraz redukujemy ciśnienie w całym układzie. W silnikach V6 demontujemy rynnę odpowiedzialną za odprowadzanie wody. Znajduje się ona pod przednią szybą. Do kolejnej operacji będzie nam potrzebny manometr. Na kolektorze wtryskiwaczy znajduje się specjalny króciec kontrolny. Odkręcamy kapturek ochronny i przykładamy do niego manometr. Paliwo, które wypływa należy wycierać za pomocą suchej szmatki. Zakręcamy kapturek ochronny i w silniku V6 montujemy rynnę odprowadzania wody.

W silniku 16 zaworowym rozpinamy złącza od przewodów czujnika temperatury powietrza dolotowego, czujnika położenia przepustnicy i przepływomierza powietrza. Na głowicy cylindrów znajduje się przewód odpowietrzający skrzynię korbową. Opinamy go po czym luzujemy opaski i zdejmujemy przewód dolotowy z obudowy filtru powietrza oraz obudowy przepustnicy.

Zobacz też: Jak postępować podczas upałów w przypadku awarii układu chłodzenia silnika?

REKLAMA

Na pokrywie głowicy cylindrów jest przewód odpowietrzania silnika, który również demontujemy. Tak samo postępujemy z przewodem podciśnienia na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu odpinamy przewód masowy od kolektora paliwa. Przytrzymujemy płaskim kluczem króciec i odkręcamy przewód powrotny paliwa. Znajduje się on poniżej przewodu podciśnienia.

Teraz odpinamy cięgno przepustnicy i zdejmujemy złącze z zaworu regulacyjnego biegu jałowego. W silniku OHC odkręcamy od kolektora paliwa przewód pierwotny i dopływowy. Następnie odkręcamy nakrętkę trzymającą przewód masowy na trzpieniu mocującym. Sam trzpień również demontujemy. Odpinamy od listwy złącza wtryskiwaczy. Za pomocą śrubokręta odpinamy klamry mocujące wtryskiwaczy (wciskamy w stronę silnika).

Teraz wyjmujemy listwę złączy i odkręcamy śrubę trzymającą kolektor paliwa. W kolejnym kroku zdejmujemy opaskę, która mocuje łącznik przewodu dopływającego paliwa do wspornika cięgna przepustnicy. Następnie wyjmujemy z kolektora dolotowego kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami. Kolejna operacja wymaga od nas szczególnej ostrożności. Montujemy kolektor paliwa w imadle i zdejmujemy klamry mocujące wtryskiwacze. Pamiętajmy o zabezpieczeniu kolektora, podkładając osłonę pomiędzy kolektor a imadło.

Zalecamy przyjrzeć się i zapamiętać w jaki sposób były zamontowane klamry. Podczas montażu będzie nam znacznie łatwiej.

Przechodzimy do montażu. Najważniejszy punkt to pierścienie uszczelniające. Należy bezwzględnie pamiętać o ich wymianie podczas montowania wtryskiwaczy. Zalecamy nałożyć na ich powierzchnię cienką warstwę wazeliny.

Montujemy wtryskiwacze na swoje miejsce i zabezpieczamy je klamrami. Dokładność zapięcia jest bardzo ważna. Jeżeli wykonamy to niepoprawnie to zaczepy listwy złączy nie zostaną zabezpieczone. Pamiętajmy, że złącze elektryczne wtryskiwacza powinno być skierowane ku górze. Instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do kolektora dolotowego. Całość przykręcamy 2 śrubami.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Następnie dokręcamy do wspornika cięgna przepustnicy opaskę łącznika przewodu dopływowego paliwa. Teraz montujemy listwę złączy do wtryskiwaczy. Jeżeli wykonaliśmy to prawidłowo powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Możemy teraz przykręcić do łącznika przewód dopływowy paliwa. Zalecamy przytrzymać go za kołnierza za pomocą klucza płaskiego.

Instalujemy cięgno przepustnicy i podłączamy złącze zaworu regulacji biegu jałowego. Powoli zbliżamy się do końca montażu. Na pokrywie głowicy cylindrów montujemy przewód odpowietrzania silnika. Natomiast przewód podciśnienia osadzamy na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu podpinamy przewód masy do kolektora paliwa. W kolejnym kroku montujemy przewód powrotny paliwa do kolektora paliwa. Przy wykonywaniu tej czynności najlepiej przytrzymać kołnierz łącznika za pomocą płaskiego klucza.

Pozostaje nam podłączyć akumulator i uruchomić silnik. Sprawdzamy przy tym dokładnie czy nie ma żadnych nieszczelności w całym układzie. Wyłączamy silnik i ponownie uruchamiamy, dokonując ponownej kontroli.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

W silnikach V6 wymiana wygląda trochę inaczej. Na początku demontujemy łącznik dolotowy. Teraz wyjmujemy z mocowania złącze przewodów wtryskiwaczy i rozpinamy je. W kolejnym kroku wykręcamy dwie śruby od adaptera. Następnie luzujemy nakrętkę mocującą przewody odpowiedzialne za doprowadzanie i odprowadzanie paliwa. Podczas wykonywania tej czynność zalecamy przytrzymywać kolektor paliwa.

Zdejmujemy osłonę wiązki przewodów (jeśli jest w naszej wersji) i odkręcamy śruby mocujące kolektor paliwa. W tym momencie wyjmujemy kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami z łącznika dolotowego.

Przechodzimy do montażu. Na początku instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do łącznika dolotowego. Skręcamy wszystko za pomocą śrub. Należy upewnić się, czy wtryskiwacze zostały poprawnie zamontowane.

Jeżeli występowała osłona przewodów to mocujemy ją na swoje miejsce. Dokręcamy przewody paliwowe oraz dokręcamy adapter. Teraz podłączamy i osadzamy złącze przewodów wtryskiwaczy. Na końcu pozostaje nam zamontowanie łącznika dolotowego.

Uruchamiamy silnik i kontrolujemy czy nie ma żadnych wycieków.

Jak widać wymiana wtryskiwaczy wymaga jest stosunkowo czasochłonna. Podczas wykonywania tej pracy bardzo ważna jest dokładność. Każdy element musi zostać prawidłowo zamontowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA