REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Max Trela
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

REKLAMA

REKLAMA

Przegrzanie silnika to groźne zjawisko. Powodują go różne awarie układu chłodzenia, którym sprzyja wzrost temperatury otoczenia. Jeśli już teraz są jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się naprawdę ciepło, może być już za późno.

Wnioski z obserwacji

Informacje o tym, jaką temperaturę ma silnik, przekazuje kierowcy zwykle zegarowy lub elektroniczny wskaźnik. W niektórych samochodach do tego celu służą jedynie dwie lampki kontrolne. Tam, gdzie temperaturę silnika pokazuje wskazówka lub graficzny diagram, łatwiej kierowcy ocenić chwilowy stan nagrzania motoru. Oczywiście wskazania nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka podczas jazdy zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, a wcześniej takich oznak nie było, to powinien być to wystarczający sygnał, żeby jak najszybciej złożyć wizytę w warsztacie. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

W niektórych autach nadmierną temperaturę silnika może jedynie sygnalizować czerwona kontrolka i momentu jej zapalenia nigdy nie wolno ignorować, bo nie wiadomo, jak bardzo w takim przypadku temperatura silnika przekroczyła dopuszczalną granicę. Wtedy najlepiej natychmiast przerwać jazdę. Zawsze w sytuacjach kiedy otrzymujemy sygnały, że wzrasta temperatura silnika koniecznie trzeba zajrzeć pod maskę. Być może od razu odkryjemy przyczynę.

Główni podejrzani

REKLAMA

Przyczyn wzrostu temperatury silnika jest kilka. Najłatwiejsze do wykrycia są nieszczelności układu chłodzenia, bo zwykle widać je gołym okiem. O wiele trudniej ocenić poprawność działania termostatu, który dość często odpowiada za wzrost temperatury pracy silnika. Jeśli z jakiegoś powodu termostat otwiera się zbyt późno, czyli powyżej ustalonej temperatury albo nie do końca, to nagrzana w silniku ciecz nie będzie mogła w odpowiednim czasie przepłynąć do chłodnicy, ustępując miejsca schłodzonemu już tam płynowi. Nieprawidłowo działający termostat nadaje się tylko do wymiany.

Inną przyczyną podwyższonej ponad normę ciepłoty motoru jest awaria wentylatora chłodnicy. W rozwiązaniach, w których wentylator napędzany jest silnikiem elektrycznym niedostateczne chłodzenie lub jego brak może być spowodowane awarią włącznika termicznego umieszczonego zwykle w chłodnicy lub innymi uszkodzeniami w obwodzie zasilania. W sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ termowyłącznik, doraźnym sposobem naprawy jest podłączenie wentylatora na krótko, na przykład bezpośrednio do zacisków akumulatora, ale tylko po to, żeby dojechać do warsztatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne przyczyny

Wzrost temperatury silnika spowodowany zmniejszoną skutecznością działania chłodnicy wynikać może z jej zabrudzenia i to zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Gruntowne oczyszczenie rdzenia pozwala odzyskać chłodnicy utraconą sprawność. Za przegrzewanie silnika odpowiadać może również zjawisko zapowietrzenia układu chłodzenia. Pozbycie się z wnętrza układu niepotrzebnego powietrza wymaga często wykonania ciągu różnych czynności. 

Zobacz też: Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Nieznajomość takich procedur uniemożliwia skuteczne odpowietrzenie układu. Tak samo będzie, jeśli wcześniej nie ustalimy i nie usuniemy przyczyny, z powodu której powietrze przedostaje się do układu chłodzenia. Wyższa od ustalonego poziomu temperatura pracy silnika spowodowana może być także przez niedomagania układu zarządzającego układem zapłonowym i zasilania, co w przypadku elektronicznych jednostek sterujących wymaga fachowej diagnostyki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA