REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen Passat B5: wymiana termostatu w silniku 1.9 TDI AFN

Robert Kuśpiel
Wymiana termostatu nie jest czynnością skomplikowaną, więc możemy to zrobić we własnym zakresie.
Wymiana termostatu nie jest czynnością skomplikowaną, więc możemy to zrobić we własnym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym opiszemy jak samemu wymienić termostat w Passacie B5 z silnikiem 1.9 TDI. Cała operacja nie jest trudna i można ją wykonać we własnym zakresie.

Wymiana termostatu w Passacie B5 z silnikiem 1,9 TDI nie należy do kłopotliwych. Na dodatek jest to tak popularne auto na naszym rynku, że nie ma problemów z dostępem do części. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak wymienić świece żarowe w silniku TDI?

Co będzie nam potrzebne?

• Termostat z uszczelką
• Śrubokręt płaski
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Klucz 10
• Klucz imbusowy 6
• Przedłużka
• Wężyk gumowy o średnicy 10mm
• Puste naczynie
• Płyn chłodniczy

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r. - płyta CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy krok to zlokalizowanie termostatu. Dla osoby nieznającej budowy tego silnika, może to być dużym problemem. Wspomniany przez nas termostat znajduje się na dole silnika, pod alternatorem zaraz obok pompy wodnej. Po wstępnym rozeznaniu, okazuje się, że jedyny stosowny dostęp do termostatu jest od dołu auta. W takim wypadku musimy zapewnić sobie dostęp do najazdu lub kanału, tudzież podnośnika warsztatowego.

Zobacz również: Jak określić stopień zużycia silnika?

Nie powinniśmy pracować pod autem uniesionym na zwyczajnym, ręcznym podnośniku. Należy podeprzeć auto na tak zwanych kobyłkach, najlepiej zaś skorzystać z platformy warsztatowej lub kanału rewizyjnego. Kiedy zapewnimy sobie odpowiednie warunki, przystępujemy do demontażu osłony silnika. Nie powinniśmy mieć problemu z demontażem, wystarczy się przyjrzeć, jak została zamontowana. Po zdjęciu osłony, zobaczymy plastikowy króciec, to właśnie w nim znajduje się nasz termostat.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

REKLAMA

Przed wymontowaniem termostatu, musimy zlać płyn z układu chłodzenia. W tym celu wyjmujemy częściowo prawą kratkę w zderzaku (strona kierowcy). Za tą kratką znajduje się czerwone pokrętło oraz miejsce, gdzie podpina się wężyk. Podpinamy wężyk, a jego drugi koniec wsadzamy do pustego naczynia. Najlepiej jakby był to stosunkowo długi wężyk, najlepiej 0,5 m. Odkręcamy czerwone pokrętło do momentu, aż zacznie spływać płyn chłodniczy.

Czekamy chwilę i odkręcamy korek zbiorniczka wyrównawczego. Kiedy spuścimy cały płyn zabieramy się za odkręcenie dwóch śrub imbusowych z króćca. Teraz możemy wyjąć termostat. Montujemy nowy termostat i montujemy wszystko w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o zakręceniu czerwonego pokrętła.

Zobacz również: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Na koniec zalewamy układ płynem. Zaleca się zastosowanie nowego, jednak można też wlać płyn wcześniej spuszczony z układu. Odpalamy silnik na kilka chwil i sprawdzamy stan płynu w zbiorniczku wyrównawczym, ewentualną różnicę uzupełniamy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA