REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować usterkę sprzęgła?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Sprzęgło jest jednym z elementów odpowiadających za działanie samochodu Fot. newspress
Sprzęgło jest jednym z elementów odpowiadających za działanie samochodu Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęgło jest jednym z podstawowych elementów odpowiadających za działanie samochodu. Kontroluje ono moc silnika, która przekazywana jest na koła pojazdu, napędzające całą jego masę. Usterka sprzęgła zwykle kończy się unieruchomieniem samochodu.

Warto postarać się, aby sprzęgło zawsze było w doskonałym stanie. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać ewentualną usterkę sprzęgła.

REKLAMA

Gdy sprzęgło ślizga się

Jeśli sprzęgło się ślizga to oznacza, że moc nie jest w całości przekazywana z silnika na koła i nie może ono nadążyć za motorem. Aby sprawdzić, czy sprzęgło ślizga się, powinniśmy ustawić samochód na prostej, równej drodze, zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć trzeci bieg. Następnie należy zwalniać stopniowo pedał sprzęgła i obserwować, co się dzieje. Jeśli silnik zgaśnie prawie natychmiast, nasze sprzęgło jest sprawne. Jeśli zaś usłyszymy nieregularne stukanie pochodzące z okolic motoru, sprzęgło ślizga się. Jeśli tak jest, należy szybko je wymienić, ponieważ uszkodzone może powodować dalsze usterki samochodu.

Zobacz też: Honda Accord V: regulacja popychacza i pedału sprzęgła

Pedał sprzęgła

Warto sprawdzić, czy pedał sprzegła nie stawia zbyt małego oporu. Jeśli poddaje się nam zbyt łatwo w stosunku do tego, czego się spodziewamy, to najpewniej trzeba wymienić cały mechanizm. Jeśli czujemy pod stopą charakterystyczne pstryknięcie przy wciskaniu pedału, najpewniej uszkodzona jest część zwana dociskiem. Jeśli zaś pedał obciera, może to oznaczać uszkodzenie którejś z gumowych poduszek pod silnikiem albo skrzynią biegów. Może to też oznaczać zużycie łożyska oporowego w mechanizmie sprzęgła.

Zobacz też: Sprzęgła. Zasada pracy, rodzaje, sposoby sterowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obroty i prędkość

Jeśli nasz samochód ma wyższe obroty przy danej prędkości, niż zazwyczaj lub obserwujemy problemy podczas przyspieszania ("ślizganie się sprzęgła"), prawdopodobnie sprzęgło jest uszkodzone.

Zmiana biegów

Może się zdarzyć, że zmiana biegów będzie utrudniona. Zazwyczaj powinny one wchodzić gładko, bez oporów a my powinniśmy mieć możliwość dokonania zmiany płynnie, bez żadnych problemów. Jeśli jest to utrudnione, musimy kilka razy próbować, aby wrzucić odpowiedni bieg lub skrzynia biegów zgrzyta, niestety pewnie musimy przyszykować się na wymianę sprzęgła. Oczywiście za niecałkowite wysprzęglenie może też odpowiadać naderwana linka sprzęgła bądź uszkodzony układ hydrauliczny.

Zobacz również: Jak określić stan sprzęgła?

REKLAMA

Jedną z głównych przyczyn uszkodzenia sprzęgła jest eksploatacyjne zużycie jego elementów. Oczywiście, możemy też sami je nadwerężyć, np. nadużywając pedału poza zmianami biegów. Możemy też z kolei zapominać o poprawnym jego dociskaniu, co również będzie niekorzystnie wpływać na stan mechanizmu. Pamiętajmy jednak, że bez niego nasz samochód nie będzie jeździł, o ile nie opanujemy umiejętności zmiany biegów bez użycia sprzęgła na poziomie doskonałym. Jest to oczywiście możliwe, jeśli dobrze znamy swoje auto i poziom obrotów silnika, przy których bezkolizyjnie możemy włączyć dany bieg.

W kryzysowej sytuacji, gdy sprzęgło kompletnie przestanie działać na środku drogi, taka umiejętność może być przydatna choćby po to, aby uniknąć drogiego holowania i bezpiecznie dostać się do mechanika. Pamiętajmy, aby wtedy zmieniać biegi bardzo delikatnie, dokładnie dopasowując obroty silnika do biegu za każdym razem, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić zarówno silnik, jak i skrzynię biegów.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

Jeśli nie umiemy w ten sposób zapanować nad uszkodzonym sprzęgłem a stoimy na środku skrzyżowania i musimy je szybko opuścić, wyłączmy silnik, wrzućmy pierwszy bieg (co jest możliwe przy uszkodzonym sprzęgle, jeśli motor jest wyłączony) a następnie przekręćmy kluczyk w stacyjce tak, jakbyśmy chcieli odpalić samochód. Silnik nie włączy się, ale będzie się obracał, efektem czego samochód będzie „skakał” do przodu i będziemy mogli awaryjnie opuścić skrzyżowanie.

Aby ograniczyć zużycie sprzęgła, powinniśmy całkowicie zdejmować nogę z pedału sprzęgła jeśli akurat nie musimy z niego korzystać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA