REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Passat B5 FL: radzimy jak naprawić silnik klapy regulacji temperatury - Climatronic

Robert Kuśpiel
Volkswagen Passat B5 FL: radzimy jak naprawić silnik klapy regulacji temperatury - Climatronic
Volkswagen Passat B5 FL: radzimy jak naprawić silnik klapy regulacji temperatury - Climatronic

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy klimatyzacja w twoim Passacie B5 FL zaczyna mocno grzać i często pojawia się błąd 4F7 oznacza to usterkę silnika (oznaczenie V68) klapy regulacji temperatury. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak samemu pozbyć się takiej usterki.

Zaczynamy od demontażu schowka pasażera w naszym Passacie B5 FL. W tym celu odkręcamy 7 śrubek schowka. Następnie odkręcamy trójkątną zaślepkę pod schowkiem po lewej stronie tunelu. Wystarczy teraz lekko szarpnąć całość, żeby ją wyjąć. Należy uważać na lampkę, można łatwo ją uszkodzić. Po wyjęciu, zobaczymy w głębi serwo-V68. Dla początkujących może być problem z lokalizacją. Łatwo go rozpoznać po czerwonym kolorze cięgna klapy.

REKLAMA

Zobacz również: Volkswagen Passat B5: wymiana łożyska sprzęgła kompresora klimatyzacji

REKLAMA

Teraz musimy wykręcić wcześniej wspomniane serwo. Robimy to za pomocą klucza Torx T15. Jak się okaże, nie jest to proste, bardzo ciężko jest dojść do tych 3 śrubek. Potrzeba dużo cierpliwości przy odkręcaniu. Kiedy już się uporamy z tym problemem, odczepiamy cięgno klapy (czerwony kolor) i wyjmujemy serwomechanizm. Następnie podważamy zaczepy obudowy płaskim śrubokrętem i przystępujemy do rozbierania serwa.

Podważamy silniczek do góry i wyjmujemy go, następnie ciągnąc do góry za gniazdo wtyczki wysuwamy potencjometr. W razie problemów z rozpoznaniem, jest koloru niebieskiego. Kolejny krok, to oddzielenie potencjometru od gniazda. Nie ma obaw, że uszkodzimy jakiś lut. Wszystko montowane jest na wcisk. Teraz przystępujemy do demontażu potencjometru.

Z wykorzystaniem cienkiego śrubokręta odginamy do wewnątrz kołnierz czarnego krążka (dekiel potencjometru). Delikatnie staramy się go wycisnąć. Ten plastik jest na tyle plastyczny, że nie ma obaw, że się połamie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz przystępujemy do dokładnego wyczyszczenia wnętrza. Robimy to za pomocą wacika zamoczonego w acetonie. Możemy też wykorzystać specjalny środek do czyszczenia potencjometrów. Doginamy delikatnie miedziane styki, tylko należy pamiętać, że robimy to ostrożnie, blaszka jest bardzo delikatna.

Zobacz również: Czy brak nagrzewania kabiny powinien nas zaniepokoić?

Po wyczyszczeniu składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Sprawdzamy miernikiem czy opór rośni i maleje bez żadnych skoków, jeżeli tak możemy wszystko montować do samochodu. Na koniec przeprowadzamy nastawy podstawowe klimatyzacji, robimy to interfejsem VAG. Jeśli takiego nie mamy, musimy udać się do warsztatu. 

Po takim zabiegu nasz Climatronic powinien działać prawidłowo.
W ten oto sposób zaoszczędziliśmy dużo pieniędzy. Metoda sprawdza się prawie w każdym przypadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA