| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Jak wymienić szyby w samochodzie?

Jak wymienić szyby w samochodzie?

Na co zwrócić uwagę zanim kupimy nową szybę do samochodu? Czy jakość montażu ma znaczenie tylko w kwestii szczelności uszczelek, czy może wpływa na bezpieczeństwo?

Jedynie odpowiednio zamontowana szyba odpowiednio chroni pasażerów

Mocno osadzona szyba przednia pełni bardzo istotną rolę z punktu widzenia prawidłowego działania poduszki powietrznej pasażera. Jeśli szyba wypadnie z ramy lub ulegnie całkowitemu rozbiciu, poduszka powietrzna nie znajdzie odpowiedniego oparcia, przez co nie spełni swojej podstawowej funkcji. Stwarza to dodatkowe zagrożenie znacznego obniżenia poziomu ochrony, który został przecież szczegółowo zaplanowany przez producenta samochodu.

Badania brytyjskich naukowców jednoznacznie wskazują, że źle zamontowana lub nieodpowiedniej jakości szyba jest bardziej podatna na zniszczenie i wypadnięcie w trakcie kolizji, a więc nie spełnia jakże kluczowej z punktu widzenia kierowcy i pasażerów roli ochronnej co – może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje. Przeprowadzane symulacje komputerowe wykazały bowiem, że szyba czołowa odpowiada w blisko 40% za sztywność konstrukcyjną auta, zwłaszcza w obszarze klatki przedziału pasażerskiego. Jedynie poprawnie osadzona szyba znacznie poprawia bezpieczeństwo i chroni pasażerów przed wypadnięciem z pojazdu, zwłaszcza wtedy, gdy nie są oni przypięci pasami bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że ryzyko poważnych i śmiertelnych urazów jest w takich przypadkach od 3 do 40 razy większe.

Zobacz też: Jak usunąć ślady po gradobiciu?

Niefachowy montaż szyby to zwiększona emisja hałasu

Niefachowa wymiana szyby czołowej może prowadzić do zwiększonej emisji hałasu i wnikania wody do przedziału pasażerskiego. „Takie sytuacje mogą wystąpić, gdy nie uzyska się idealnego, pełnego przylegania szyby na całej długości jej obwodu i otworu szybowego.” – zauważa ekspert z NordGlass. Takie spostrzeżenia wskazują, że wymiana nie została przeprowadzona z należytą starannością i profesjonalizmem. Niepoprawnie zamontowane niskiej jakości szyby wpływają na bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że ich wadliwość może ujawnić się dopiero po jakimś czasie od montażu. Nawet niewielka i pierwotnie nieistotna nieszczelność może w pewnym momencie doprowadzić do zagrażającego bezpieczeństwu osłabienia całej konstrukcji, nie wspominając o często pojawiającej się w takich miejscach korozji.

Zobacz też: Jak tanio usunąć rysy z nadwozia?

Chcąc uniknąć tego typu zagrożeń, warto skorzystać z usług profesjonalnych stacji serwisowych, które zapewniają wysoki standard i kompleksowość oferowanych usług. Kierowcy w Polsce coraz bardziej doceniają tego typu rozwiązania, czego dowodem jest szybki rozwój największej w Polsce sieci serwisów szyb samochodowych, należącej do produkującej wysokiej jakości szyby firmy NordGlass. „Wymiana szyby samochodowej to zabieg, z którego kierowcy korzystają tylko w sytuacji, gdy szyby nie można poddać naprawie. Nie jest to więc sytuacja częsta. To dodatkowy argument, by wykonując taka usługę zwrócić szczególną uwagę na jakość szyby oraz poprawność dokonanego montażu. Korzystając z usług sprawdzonych punktów serwisowych zyskamy pewność, że obie te kwestie pozostają bez zarzutu. Na szczęście kierowcy coraz lepiej to rozumieją. Taka zmiana myślenia to efekt wzrostu świadomości znaczenia  i wpływu  stanu technicznego auta na bezpieczeństwo, uczestników ruchu drogowego” – kończy ekspert z firmy NordGlass.


Źródło: NordGlass

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK