REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie naprawić szybę w samochodzie?

Kajetan Puszek
czyszczenie szyb
czyszczenie szyb

REKLAMA

REKLAMA

Czy naprawa szyby domowym sposobem jest możliwa do zrealizowania? W jakich przypadkach opłacalna jest własnoręczna naprawa, a kiedy kupno nowej szyby jest dużo lepszym rozwiązaniem?

Nie zawsze naprawa szyby w warunkach domowych jest możliwa do wykonania. Nawet jeśli uda nam się ją pomyślnie przeprowadzić to nie mamy gwarancji, że pod wpływem przenoszenia obciążenia nie zacznie znów pękać. Dotyczy to głównie szyby przedniej.
Własnoręczna naprawa ma racje bytu szczególnie w przypadku uszkodzeń punktowych. Każdy rodzaj pęknięć szyby wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i jest dość żmudnym procesem.

REKLAMA

Uszkodzenia punktowe

Uszkodzenia punktowe wymagają wypełnienia ubytków żywicą. Przedstawimy teraz krok po kroku proces naprawy tego rodzaju uszkodzeń.
Naprawę musimy zacząć od dokładnego oczyszczenia uszkodzonego miejsca. Aby to osiągnąć będziemy musieli użyć podciśnienia.
Następny krok to już wypełnienie miejsca żywicą i utwardzenie ubytków za pomocą promieni UV. Ostatnia rzecz jaką możemy zrobić to wypolerowanie powierzchni szyby do momentu, aż będzie przejrzyście gładka.

Zobacz również: Czyszczenie szyb przed podróżą

Pęknięcia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pęknięć sprawa wygląda analogicznie. Jest to jednak trochę trudniejsze zadanie, gdyż aby zapobiec dalszemu pękaniu szyby, musimy dokonać nawiercenia na końcach pęknięć.
Zabieg ten powoduje zmniejszenie obciążenia i jego rozkład. Skutkiem tych czynności jest brak postępowania dalszych pęknięć.
Następna część naprawy przebiega tak samo jak w przypadku naprawy uszkodzeń punktowych. Po dokładnym wypolerowaniu szyba odzyskuje dawną powierzchnię.

Czy opłaca się reperować szybę domowym sposobem?

REKLAMA

Po przeanalizowaniu procesów naprawy szyby domową techniką, często zadajemy sobie pytanie czy rzeczywiście ta technika jest warta zachodu.
Wszystko zależy na pewno od rozmiaru zniszczenia. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie to istnieje duża szansa na pomyślne naprawienie szyby domowym sposobem.

Drugą kwestią jest wykonanie procesu naprawy poprawnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że w razie braku potrzebnych narzędzi, będziemy musieli wypożyczyć specjalistyczny sprzęt, co łączy się również z dużymi kosztami.

Zobacz również: Jak wymienić tylną szybę w Mitsubishi Lancer?

Natomiast, jeśli lubimy majsterkować i jesteśmy dobrze wyposażeni, posiadamy gruntowną wiedzę i predyspozycje do wykonania odbudowy szyby to będzie to dla nas na pewno opłacalne. Jeśli naprawa się powiedzie to nie dość, że unikniemy przymusowej wizyty w serwisie, to jeszcze będziemy odczuwać satysfakcję, że udało nam się samodzielnie naprawić szybę.

Istnieje wiele typów uszkodzeń szyb, które automatycznie wykluczają samodzielną naprawę i wymagają kupna nowej. Często koszt nowej szyby jest niewspółmiernie mniejszy od próby jej naprawy.

Najbardziej popularne typy pęknięć szyb to tzw. „bycze oko” – czyli powstawanie kółek na powierzchni o regularnym kształcie i o średnicy od 5 do 15 mm.
Gwiazdka to mikropęknięcia objawiające się „promyczkami”, które rozchodzą się od miejsca uderzenia do ok. 10 mm.

Wyróżniamy również pęknięcia o nazwie „pół byczego oka” , które są typem rozbicia opisanego powyżej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA