REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych
Opel Astra F wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić tylne hamulce w Oplu Astra F.

W Oplu Astra F występują dwa rodzaje tylnych hamulców: tarczowe i bębnowe. Poradnik ten jest poświęcony pierwszemu wariantowi. Podobnie jak w przypadku przednich hamulców zalecamy wybór sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że od sprawności hamulców zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Po wyborze odpowiednich części przystępujemy do wymiany.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koła. Następnie unosimy tył samochodu i podkładamy podstawki. Powoli opuszczamy podnośnik do momentu aż auto oprze się na podstawkach. Odkręcamy do końca śruby mocujące i zdejmujemy koła. Pamiętajmy, że wymianę prowadzimy zawsze po obu stronach osi. Niedopuszczalna jest wymiana tylko i wyłącznie po jednej stronie.

Wybijamy sworznie z korpusu zacisku. Robimy to od zewnętrznej strony za pomocą przebijaka lub odpowiednio cienkiego trzpienia o średnicy około 3mm. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie wyskoczyła sprężyna dociskająca klocki hamulcowe. Wyjmujemy ją i demontujemy klocki hamulcowe razem z blaszkami pośrednimi. W przypadku blaszek zalecamy użyć szczypiec lub śrubokręta. Po wyjęciu klocków nie należy naciskać pedału hamulca, ponieważ można doprowadzić do wypadnięcia tłoka z zacisku.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych amortyzatorów i sprężyn

Przechodzimy do montażu. Na początku należy oczyścić dokładnie miejsce montażu za pomocą szczotki drucianej. Następnie nasączamy szmatkę spirytusem i dokładnie przecieramy. Pamiętajmy, żeby nie używać rozpuszczalników ani ostrych narzędzi. Teraz kontrolujemy osłony przeciwpyłowe, nie mogą być popękane. Jeżeli osłona jest uszkodzona to należy ją jak najszybciej wymienić. Zanieczyszczenia doprowadzą do powstania nieszczelności tłoka w zacisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przechodzimy do wciśnięcia tłoczka. W specjalistycznych warsztatach stosowane jest specjalne narzędzie. My skorzystamy z drewnianego trzonka młotka. Podczas wykonywania tej czynności należy zwrócić uwagę, żeby nie przekrzywić i uszkodzić tłoka oraz, żeby nie uszkodzić osłony. Pamiętajmy, ze podczas wciskania tłoka podnosi się w zbiorniczku poziom płynu hamulcowego.

Zalecamy obserwować poziom płynu w zbiorniczku i ewentualny nadmiar odessać. Do zbierania płynu należy przygotować puste naczynie i strzykawkę. Pod żadnym pozorem nie należy odsysać płynu ustami. Jest on bardzo trujący i może poważnie zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu. Po wymianie klocków, poziom płynu nie może być powyżej poziomu MAX. Pamiętajmy, żeby podczas wymiany klocków nie obracać tłoczków ponieważ doprowadzi to do zmiany ich położenia.

W celu zapobiegnięcia piszczeniu klocków hamulcowych należy nanieść odpowiedni smar na boczne krawędzie prowadzące. Smar nie może dostać się na powierzchnie cierną klocka. Nie należy stosować uniwersalnego smaru, koniecznie musi być do klocków hamulcowych. Teraz wkładamy w zacisk klocki hamulcowe razem z blaszkami pośrednimi. Następnie instalujemy w zacisk sprężynę dociskową i wbijamy od środka na zewnątrz sworznie, jednocześnie dociskając sprężynę za pomocą śrubokręta.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Przykręcamy koło i przechodzimy na druga stronę auta. Sposób postępowania pozostaje bez zmian. Bezpośrednio po wymianie wciskamy kilkakrotnie pedał hamulca i sprawdzamy poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym. Jeżeli jest zbyt niski to należy uzupełnić go do oznaczenia MAX. Nowe klocki docieramy przez około 300 kilometrów. W tym czasie unikamy gwałtownego hamowania.

Wymiana tarczy hamulcowej

W przypadku wymiany tylnych tarcz hamulcowych początek jest taki sam jak przy wymianie klocków hamulcowych. Luzujemy śruby kół i podnosimy tył samochodu. Następnie opieramy go na podstawkach i odkręcamy do końca śruby. Zdejmujemy koła i przechodzimy do wymontowania klocków hamulcowych. Postępujemy zgodnie z opisem znajdującym się powyżej.

Teraz podwieszamy do nadwozia zacisk hamulcowy. Najlepiej wykorzystać do tego kawałek druta. Zwracamy uwagę, żeby przewód nie był zbyt mocno napięty lub skręcony. Nie należy również odczepiać samego przewodu ponieważ będzie konieczność odpowietrzenia całego układu.

Obracamy tarczę hamulcową do momentu aż otwór w tarczy znajdzie się na wysokości regulatora ustawienia szczęk hamulca ręcznego. Wkładamy śrubokręt w otwór i obracamy kółko regulatora do góry do momentu, aż poczujemy wyraźny opór. W tym momencie wykręcamy śrubę mocującą tarczę hamulcową do piasty i zdejmujemy tarczę.

Zobacz też: Opel Astra F: wymontowanie pompy wspomagania

Przechodzimy do montażu. Czyścimy dokładnie za pomocą szczotki drucianej miejsce montażu tarczy. Powierzchnia powinna być idealnie równa. Teraz odtłuszczamy tarczę i przykręcamy na swoje miejsce. Montujemy klocki hamulcowe zgodnie z opisem na początku poradnika i przykręcamy koło. Po drugiej stronie postępujemy w ten sam sposób. Po montażu wciskamy kilkakrotnie pedał hamulca i sprawdzamy poziom płynu hamulcowego. W przypadku niskiego stanu, uzupełniamy świeżym olejem do oznaczenia MAX.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA