| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Opel Vectra A: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Opel Vectra A: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych jest jedną z podstawowych czynności. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać takiej wymiany.

Pracę podzielimy na dwie części. Najpierw przeprowadzimy wymianę klocków hamulcowych, a na końcu pokażemy jak wymienić tarcze. Podstawa to dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. W przypadku tarcz i klocków zalecamy wybierać wśród lepszych firm. Warto sprawdzić promocje na komplety klocków i tarcz. Często cena w zestawie jest znacznie niższa.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana przednich amortyzatorów i sprężyn

75,60 złCitroen Berlingo Peugeot Partner. Obsługa i naprawa

W Vectrze A występują dwa modele zacisków hamulcowych: z wkładkami przytrzymywanymi sprężynami lub sworzniami. Wymiana będzie zaprezentowana na przykładzie tych pierwszych. Wszystkie różnice również zostaną przedstawione. Zaczynamy od wymiany klocków hamulcowych. Pamiętajmy, że wymieniamy klocki parami, nie dopuszcza się wymiany tylko po jednej ze stron.

Luzujemy śruby mocujące koła i podnosimy samochód. Będzie nam do tego potrzebny tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Następnie podważamy za pomocą śrubokręta sprężynę na zacisku. Zdejmujemy dwa kapturki ochronne z prowadników i odkręcamy je za pomocą klucza imbusowego. Należy stosować solidny klucz, zazwyczaj prowadniki trudno się wykręcają.

Nie należy odłączać przewodów hamulcowych. Teraz zdejmujemy zacisk hamulcowy z wewnętrzną wkładką i podwieszamy go za pomocą druta do kolumny zawieszenia. Należy uważać, żeby przewody nie były poskręcane. Wyjmujemy zewnętrzną wkładkę oraz podważamy wewnętrzną i wyjmujemy ją z tłoka zacisku. Po wyjęciu klocków nie można wciskać pedału hamulca bo doprowadzimy do wyskoczenia tłoka z gniazda zacisku.

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów

Przechodzimy do montażu. Najpierw czyścimy dokładnie miejsca montażu klocków hamulcowych. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szczotki drucianej. Dodatkowo można wyczyścić takie miejsce szmatką nasączoną w spirytusie. Stosowanie wszelkiego rodzaju rozpuszczalników lub bardzo ostrych narzędzi jest zabronione.

Teraz sprawdzamy stan tarczy hamulcowej jeśli jest wyczuwalny duży rant to należy ją wymienić. Opis wymiany tarczy znajduje się w drugiej części poradnika.

Kontrolujemy osłony przeciwpyłowe pod względem pęknięć. Jeśli znajdziemy usterkę to należy jak najszybciej wymienić taką osłonę. Jakiekolwiek zanieczyszczenie może doprowadzić do powstania nieszczelności tłoka w zacisku. Teraz należy wcisnąć tłoczek. W Warsztatach stosowany jest specjalny przyrząd. My wykonamy tą czynność za pomocą drewnianego trzonka młotka.

avatar

2012-06-03 21:58 Zgłoś

Witam wszystkich!Czy ktoś może podpowiedzieć jaką funkcję spełniają blaszki pośrednie, a pytam się ponieważ mnie mechanior zamontował klocki wyrzucając blaszki uzasadniając że są zbędne i niema znaczenia czy będą lub nie? Z poważaniem i za informację dzięki.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Grupa Tempo

Agencja Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem Infor.pl »