| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

Była to puszka, przytwierdzona do karoserii, z dochodzącymi do niej dwoma przewodami i napisem na czerwonej etykiecie, aby tych przewodów nie zamieniać miejscami. Podobne regulatory pracowały w wielu innych samochodach, do dziś jeżdżących po naszych drogach.

Dawniej panował pogląd, że akumulator powinien być ładowany napięciem około 15 V, czyli 2,5 – 2,7 V na jedną celę. Takie napięcie jest dla współczesnych akumulatorów za wysokie. Należy więc je nieco obniżyć, aby nie przekroczyło 14,5 V.

Po ostrożnym zdjęciu pokrywy regulatora przy WYŁĄCZONEJ stacyjce, należy do klem akumulatora podłączyć woltomierz cyfrowy, ustawiony na zakres 20 lub 50 V. Następnie uruchomić silnik i pozwolić mu pracować z obrotami wyższymi, niż normalne wolne. Może to być np. 2000 obrotów na minutę lub więcej. Po kilku minutach odczytać napięcie na akumulatorze. Jeżeli będzie ono wyższe, niż 15,5 V, należy bardzo delikatnie, leciutko uderzając, dogiąć górną blaszkę, do której jest przypięta sprężynka kotwicy elektromagnesu. Napięcie na akumulatorze po chwili spadnie.

Zobacz również: Rozrusznik zbyt wolno obraca wałem silnika – co zrobić?

Gdy blaszkę dognie się za bardzo, może ono spaść nawet do 12V, czyli nie będzie żadnego ładowania. Wówczas trzeba, podkładając pod nią mały, płaski wkrętak, bardzo delikatnie ją odgiąć i ponownie odczytać wskazania woltomierza. Gdy napięcie wzrośnie do 14,5 V, można regulację uznać za poprawną. Zwykle po nałożeniu pokrywy na regulator, spada ono dodatkowo o około 0,5 V.

Doginając i odginając blaszkę napinającą sprężynę kotwicy regulatora należy ograniczyć zakres tych czynności do 0,1 – 0,2 mm. Zbyt silne odgięcie blaszki, czyli zbyt mocne napięcie sprężynki kotwicy elektromagnesu spowoduje wzrost napięcia na akumulatorze nawet do 20 V i spalenie się wielu odbiorników prądu, a nawet – uszkodzenie akumulatora. W praktyce do doginania blaszki, czyli do obniżania napięcia akumulatora wystarczą uderzenia zwykłym plastikowym długopisem – tak niewielkie zmiany naprężenia sprężynki powodują spore zmiany napięcia, rzędu nawet 0,3 – 0,5 V.

Zobacz również:Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Po wyregulowaniu napięcia na mniej więcej 14,5 V, przy pracującym cały czas silniku bardzo ostrożnie, aby nie spowodować zwarcia, pokrywę regulatora i odczytać wartość napięcia na woltomierzu. Jeżeli będzie ono w granicach 13,6 – 14 V, można jeszcze minimalnie odgiąć blaszkę regulacyjną. Nie należy się przy tym przejmować, ze ustawienie regulatora wymaga wielu prób i kolejnych przybliżeń. Nawet osobie posiadającej w tym spore doświadczenie, udaje się ustawić poprawnie napięcie dopiero po ponad 5 próbach. Gdy po nałożeniu pokrywy na regulator woltomierz pokaże 14,0 – 14,3 V, regulację można zakończyć. Przykręcić starannie pokrywę regulatora, i na wszelki wypadek sprawdzić napięcie na akumulatorze przy 4000 obrotów silnika na minutę i włączonych światłach. Odczytana na woltomierzu wartość napięcia powinna znaleźć się pomiędzy 13,8 a 14,5V. Ideałem byłoby, gdyby wynosiła 14,0 – 14,2 V.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Regulowanie napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze. fot. Newspress
Regulowanie napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze. fot. Newspress

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK