REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia II -wymiana filtrów: kabinowego, powietrza, paliwa

Robert Kuśpiel
filtr powietrza, wymiana Fot. Fotolia
filtr powietrza, wymiana Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana filtrów: paliwa, powietrza i kabinowego to obowiązkowa pozycja w eksploatacji każdego samochodu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa, powietrza i kabinowy w Skodzie Octavii II.

Wymianę poszczególnych filtrów opiszemy na przykładzie Skody Octavii II z silnikiem 1.9 TDI. W zależności od rodzaju silnika stosowane są różnie rodzaje filtrów oraz metody mocowania. We wszystkich przypadkach zasada postępowania jest taka sama.

REKLAMA

Przed dokonaniem wymiany należy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw filtrów do naszego samochodu. Na serwisach aukcyjnych oferowane są specjalne zestawy filtrów, dedykowane do danych wersji silnikowych. Warto przejrzeć taką ofertę bo zazwyczaj są one atrakcyjne w porównaniu do zakupu każdego filtra z osobna.

Zobacz też: Kupić zamienniki czy części oryginalne?

Wymiana filtra paliwa w Skodzie Octavii II

Zaczynamy od wymiany filtra paliwa. Wymianę tą zalecamy wykonywać dwa razy w ciągu roku. Do wykonania tej czynności będą nam potrzebne przede wszystkim w szmatki, które będą nam potrzebne do zebranie wypływającego oleju napędowego.

Otwieramy maskę i lokalizujemy filtr paliwa, znajduje się on po lewej stronie w puszce, do której dochodzą cztery przewody paliwowe. Odkręcamy pięć śrub znajdujących się po boku obudowy filtra paliwa. Nie wykręcamy śruby znajdującej się po środku obudowy. Po wykręceniu pięciu śrub podważamy dekielek za pomocą śrubokręta. Pod dekielkiem znajduje się uszczelką, którą wyjmujemy i odciągamy z filtra paliwo. Wyjmujemy filtr do góry i odkładamy go do pustego pojemnika. Zdejmujemy z górnego dekielka starą uszczelkę i wycieramy dokładnie cały dekielek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak odkręcić zapieczone bądź skorodowane śruby?

Montujemy nowy filtr i zakładamy na niego nową uszczelkę. Na dekielek również montujemy nową uszczelkę. Zalewamy puszkę olejem napędowym i dokręcamy górny dekiel. Uruchamiamy samochód i sprawdzamy filtr pod kątem wycieków.
Warto wiedzieć, że w Octavii występują trzy rodzaje filtrów. Opis modelu znajduje się na obudowie w tylnej części. Wystarczy podłożyć lusterko i odczytać sygnaturę. Paliwo zlane wcześniej i stary filtr oddajemy do punktu utylizacji.

Zobacz też: Odpowietrzanie układu wspomagania. Poradnik

Wymiana filtra powietrza w Skodzie Octavii II

Wymiana filtra powietrza jest bardzo łatwa. Na początku lokalizujemy filtr. Znajduje się on pod maską po prawej stronie poniżej akumulatora w plastikowej podłużnej obudowie. Za pomocą śrubokręta odkręcamy 6 śrub mocujących górną pokrywę. Zdejmujemy ją i wyjmujemy filtr powietrza. Wewnątrz obudowy będą znajdowały się zanieczyszczenia, które należy usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej i suchej szmatki lub odkurzacza.

Montujemy nowy filtr i przykręcamy dokładnie górną pokrywę obudowy. Filtr powietrza zalecamy wymieniać co roku o tej samej porze.

Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!

Wymiana filtra kabinowego w Skodzie Octavii II

REKLAMA

Filtr przeciwpyłkowy również nie sprawia problemów przy wymianie. Zalecamy wybrać filtr z aktywnym węglem, który charakteryzuje się lepszą filtracją powietrza wpływającego do wnętrza auta. Filtr kabinowy znajduje się pod nogami pasażera, bezpośrednio pod schowkiem. Odkręcamy dwie śrubki mocujące i zdejmujemy osłonę z pianki.

Wkład filtrq znajduje się nad plastikową osłoną, którą należy przesunąć w lewo. W tym samym momencie filtr wypadnie sam. Nowy mocujemy w specjalnych zaczepach na plastikowej ramce i montujemy go na swoje miejsce.

Zobacz też: Jak zarobić na starym aucie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA