| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Toyota Avensis I: wymontowanie i konserwacja mechanizmu tylnej wycieraczki

Toyota Avensis I: wymontowanie i konserwacja mechanizmu tylnej wycieraczki


Zacierające się mechanizmy wycieraczek dotyczą praktycznie każdego auta. Brak ich konserwacji sprawia, że ich żywotność znacznie się skraca. W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób zakonserwować mechanizm tylnej wycieraczki.

Czego będziemy potrzebować? 

• Klucze nasadowe 10 i 12
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Dwa małe płaskie śrubokręty
• Torx T10
• Smar miedziowy

Wykonanie

Pierwszym krokiem jest odkręcenie nakrętki na ramieniu wycieraczki. Robimy to przy pomocy klucza nasadowego, a potem swobodnie możemy zdjąć ramię wycieraczki. Do odkręcenia śruby znajdującej się w uchwycie zamykania tylnej klapy używamy śrubokręta gwiazdkowego. Następnie zdejmujemy cztery zaślepki i plastikową osłonę. W przypadku środkowych zaślepek potrzebne będzie podważenie płaskim śrubokrętem.

Zobacz też: Co może być przyczyną awarii pompy wodnej?

Teraz przystępujemy do demontażu silniczka wraz z mechanizmem. Wszystko występuje jako jedna całość. Na początku odpinamy wtyczkę, jeśli będą przy tym problemy, polecamy użycie dwóch małych śrubokrętów. Uchylamy lekko zaczepy przy wtyku, następnie za pomocą klucza 10 odkręcamy trzy śruby trzymające mechanizm. Teraz możemy swobodnie wyjąć cały mechanizm z samochodu.

W celu demontażu całego mechanizmu musimy odkręcić kilka śrub, z ich lokalizacją nie będzie problemów, gdyż są doskonale widoczne. Po wykręceniu wszystkich śrub, zdejmujemy osłonę i mamy wgląd do całego mechanizmu. Jak widzimy, jest tam większość elementów plastikowych. Jeżeli występują jakieś zabrudzenia, musimy wszystko dokładnie wyczyścić, następnie smarujemy mechanizm.

Zobacz też: Czy warto zabezpieczać nowe auto przed korozją?

Do smarowania wykorzystamy smar miedziowy. Jest to znacznie lepszy wybór niż smar tradycyjny. Ważne, żeby rozprowadzić go po całej powierzchni, do czego polecamy użycie cienkiego śrubokręta. Na koniec składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Montaż również przeprowadzamy w odwrotny sposób.

Może się wydawać, że plastikowe elementy nie ulegną zużyciu, jednak wielu użytkowników samochodu Toyota Avensis ma już za sobą awarię wycieraczek szyby tylnej. Na szczęście nie jest to zbyt czasochłonne zajęcie, można przeprowadzić taką konserwację raz w roku. Prezentowana przez nas metoda jest sprawdzona, oczywiście można sobie uprościć całą operację nie odkręcając silniczka, lecz samą pokrywę.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »